Dansk teknologi skal give renere luft i shippingindustrien

I sidste uge kunne Miljø- og fødevareministeren præsentere en ny vision for, hvordan man kan øge eksporten af ren-luft-teknologi. Visionen bakkes op af Danske Rederier.

I samarbejde med Miljø- og Fødevareministeriet har også Danske Rederier, Dansk Industri, Danske Maritime, Dansk Miljøteknologi og Foreningen af Danske Leverandører af Pejse og Brændeovne været med til at udforme visionen, der blev præsenteret i sidste uge..

22.01.2018

SCM.dk

Danske idéer og produkter skal bidrage til at mindske og opdage luftforureningen globalt. Sådan lyder visionen fra Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V), der i sidste uge kunne præsentere regeringens Luftvision for ren luft-løsninger, skriver Danske Rederier.

Læs også: Det kom der ud af internationalt møde om skibsfartens miljøpåvirkning

Tanken bag visionen er, at den skal booste eksporten af dansk teknologi og på den måde sikre ren luft og styrke vækst og beskæftigelse, bl.a. i shippingsektoren.

”Jeg er stolt af at kunne præsentere den nye Luftvision for danske ren luft-løsninger. Jeg er endnu mere glad for, at det sker som resultat af et bredt samarbejde mellem både virksomheder og myndigheder”, siger Esben Lunde Larsen til danishshipping.dk og fortsætter:

”Det er vigtigt for, at vi kan opfylde det ambitiøse mål om, at Danmark skal fordoble eksporten af danske ren luft-løsninger inden 2030”, siger Esben Lunde Larsen.

Sætter strengere miljøkrav
I løbet af de seneste år har FN’s Internationale Søfartsorganisation (IMO) sat strengere miljøkrav, som på længere sigt skal være med til at forbedre folkesundheden.

Således træder der den 1. januar 2020 nye og stramme krav til, hvor meget svovl der må udledes fra skibe i kraft – det betyder en nedsættelse af svovludledningen på 85 procent, hvilket kan føre til et markant marked for miljøteknologi, vurderer Danske Rederier.

”Reglerne gælder på alle verdens have, så udfordringen er at sikre effektiv og harmoniseret håndhævelse af kravene – også på åbent hav. Her er miljøteknologi en vigtig del af løsningen. Eksempelvis bruges der i dag droner og såkaldte sniffere til at opsnappe, hvis et skib har for meget svovl i udstødningsrøgen”, siger adm. direktør i Danske Rederier, Anne H. Steffensen, til organisationens hjemmeside og fortsætter:

”Ligeledes kan en scrubber rense skibsrøgen fri for svovl. De globale svovlregler kan derfor være med til at generere et stort marked for ren-luft-teknologi og know-how, som naturligvis bør udnyttes fra dansk side. Regeringens vision er her et positivt tiltag på tværs af sektorer”.

International håndhævelse er afgørende
Også hos Maersk har man fokus på, hvordan nye og effektive værktøjer og metoder skal hjælpe med at afsløre overtrædelse af maritime miljøkrav, og at disse kan sikre ens konkurrencevilkår for den globale skibsfart.

”Et mellemstort containerskib kan på en tur fra Asien til Europa spare flere millioner kroner ved at sejle på ulovligt brændstof. Derfor er det meget vigtigt, at myndighederne har den rette teknologi til at opdage snyd, og vi som branche får adgang til nye teknologier, der kan hjælpe os på skibene”, siger Regulatory Affairs Director i Maersk, Simon Bergulf, til danishshipping.dk og tilføjer:

Læs også: Skibsfragt skal udlede mindre CO2

”Effektiv international håndhævelse bliver afgørende for at danske ren-lufts teknologier har et marked at eksportere til”.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn