11.06.2021 | Lager & distribution
BHS Logistics rykker ind i nyt stort logistikcenter ved Køge
Det er med store ambitioner for fremtiden, at BHS Logistics A/S investerer stort i et nyt logistikcenter ved Køge. Denne investering skal for alvor sætte gang i vækstmotoren i BHS Logistics A/S for at tiltrække nye kunder og udvikle sin eksisterende forretning.
BHS Logistics A/S' nuværende logistikfaciliteter i Hvidovre kunne ikke rumme den vækst i eksisterende og nye kunder, som selskabet oplever og forventer fremover. Foto: Logicenters Danmark.
”Vi har i flere år været på jagt efter det ideelle sted i Hovedstadsområdet med potentiale til at udvikle vores ledende position inden for transport af farmaceutiske produkter. Køge er med sin tætte beliggenhed til motorvejene og havnen det rette valg for os. Samarbejdet med Logicenters er det helt rigtige grundlag til at udvikle en højteknologisk terminal med effektiv lagerhåndtering i en moderne og bæredygtig logistikejendom”, forklarer Morten Studsgaard, der er CEO i BHS Logistics, i en pressemeddelelse.
Transport- og logistikvirksomheden rykker 1. juni 2022 ind som de første lejer i Logicenters nye logistikcenter på Egedesvej i Køge. Til den tid har Logicenters opført en skræddersyet, højteknologisk cross dock-terminal med modern lager- og kontorområde til 80 medarbejdere på i alt 6.900 m2 centralt beliggende i logistikparken Skandinavisk Transport Center.
Læs også: Nyt transport- og logistikcenter på vej ved Kolding
BHS Logistics A/S' nuværende logistikfaciliteter i Hvidovre kunne ikke rumme den vækst i eksisterende og nye kunder, som selskabet oplever og forventer fremover. Samtidigt ønsker BHS Logistics A/S at skabe endnu bedre arbejdsforhold for sine medarbejdere.
Det nye logistikcenter vil nemlig samtidigt reducere selskabets samlede CO2-belastning. Dette skyldes dels, at der er tale om en ny bygning, der lever op til de nyeste regler om energiforbrug, og at byggeriet udføres med adskillige miljørigtige tiltag, og blandt andet etableres der parkeringsfaciliteter forberedt til el-biler og solceller på taget af bygningen. Dels også at den med sin beliggenhed ved Køge vil nedbringe brændstofforbruget betragteligt på al det gods fra og til Bornholm, som BHS Logistics A/S håndterer.
”Vi er glade for at kunne byde BHS Logistics A/S velkommen i vores nye logistikcenter i Køge. Lagerbygningen kommer til at stå færdig i 2022 og bliver en topmoderne og bæredygtig ejendom, som vil tilgodese BHS’ ambitiøse bæredygtighedsmål samt effektivisere deres logistikvirksomhed”, udtaler Thomas Petersen, der er Commercial Manager i NREP Logicenters.
Læs også: DSV bygger nyt integreret logistikcenter i Stockholm
Der er tale om den største investering nogensinde for BHS Logistics A/S, og med 4.400m2 terminal samt 2.300m2 kontor mere end tredobler BHS Logistics A/S sin kapacitet på Sjælland.
”Vi ønsker at fremtidssikre vores virksomhed og sikre vores kunder et højt kvalitetsniveau. Derfor investerer vi betydeligt i udvidelsen af vores infrastruktur. Samarbejdet med NREP Logicenters, er vigtigt for os, da de har specialistkompetencer og erfaringer med lignende byggerier. Vi ved derfor, at vi er i trygge hænder, og ser meget frem til at følge byggeriet tæt sammen med NREP Logicenter,” afslutter Morten Studsgaard, CEO for BHS Logistics A/S.
- KCP
Produktion

Vi hjemtager produktion for at skabe robusthed
Den globale forsyningskæde er blevet for kompleks og sårbar. PPC omplacerer derfor mere produktion fra lavomkostningslande til regionale kompetencecentre tættere på markederne. Det betyder for eksempel mere produktion i Præstø.
Produktion

3D print er i vækst – også i serieproduktion
Årets ”3D-print bibel” - Wohlers Report 2022 - viser stigende vækst i brugen af 3D-print samt en øget brug af teknologien til industriel serieproduktion.
Lager & distribution

Boxit udvider sin lastbilsflåde
Når virksomhedens ejer selv er chauffør og lastbilsentusiast, er intet ved indkøbet af nye lastbiler tilfældigt. Boxits tre spritnye Scania er halvandet år om at blive tilpasset de særlige ønsker og behov hos containerfirmaet.
Lager & distribution

BESTSELLER udvider logistik-hub med 60.000 m2 i Taulov Dry Port
Danske modekoncern BESTSELLER indgår strategisk aftale med Taulov Dry Port. Med en udvidelse på 60.000 m2 nyopførte lagerenheder kan BESTSELLER se frem til fra foråret 2023 at udvide deres logistikcenter til en samlet lagerkapacitet på mere end 85.000 m2.
Innovation

MAN tager hul på næste fase af elektromobilitet: langdistancelastbiler
MAN og ABB E-mobility vil øge tempoet for næste fase af elektromobilitet: operationel kapacitet til tunge langdistancelastbiler med daglig rækkevidde mellem 600 og 800 kilometer. Begge virksomheder vil signalere, at branchen er klar til at gå videre, og lovgivere nu skal etablere de politiske rammer for nul-emissions vejtransport.
Branchenyt

1 GW elektrolysator i Esbjerg skal bane vejen for grøn brint til transportsektoren
H2 Energy og Plug Power indgår aftale om 1 GW elektrolysator til Esbjerg. Med samarbejdet vil de to virksomheder forsyne den nordeuropæiske transportsektor med grøn brint.