Nyt transport- og logistikcenter på vej ved Kolding

Næste år begynder byggeriet af Hub 65, et helt nyt transport- og logistikcenter med mindre værelser, der ligger ved afkørsel 65, Kolding Syd på motorvej E45. Centeret forventes færdig i 2022

Hub65 kommer til at omfatte cirka 160.000 m2 lager- og logistikbygninger med dertil hørende servicefaciliteter, lastbilparkering, restauranter, tankstation, ladestandere til EL-biler og vaskehaller. Foto: Stender/Kolding Kommune..

18.12.2020

SCM.dk

Hub65 kommer til at omfatte cirka 160.000 m2 lager- og logistikbygninger med dertil hørende servicefaciliteter, lastbilparkering, restauranter, tankstation, ladestandere til EL-biler og vaskehaller. Som det første sted i Danmark bliver der særlige forhold med sikker parkering og overnatning for lastbiler. Stender Innovation er projektudvikler og har projektet sammen med en dansk investor.

”Der er et stort behov for lagerplads helt tæt ved motorvejen. Her kan vi håndtere kundernes behov for logistik. Det kan være virksomheder med stort transportbehov, e-handel og andre. Derfor vil indretningen af de forskellige bygninger variere. Og efterhånden som reglerne for lastbilchaufførernes overnatning er ændret, kan vi også se et marked for nem og billig overnatning lige ved motorvejen. Når vi bygger i den størrelse, er der desuden flere restauranter, der gerne vil ind og ligge i så stort et center”, siger Carsten Stender, direktør i Stender.

Stender Innovation har de seneste år stået bag meget store transport- og logistikcentre i bl.a. Ishøj, Greve og Solrød. Men Hub65 omfatter også overnatning for lastbilchauffører og adskiller sig derfor fra de eksisterende.

”Efter grundige analyser af markedet, er det tydeligt, at der på denne del af motorvej E45 er en mangel, og Hub65 kan derfor løse et stort behov. Transport- og logistikcentret får en perfekt placering tæt ved to motorveje - og en mulig midtjysk motorvej vil også gå lige forbi”, forklarer Carsten Stender.

Det er planen, at Hub 65 åbner i 2022. Det samlede antal arbejdspladser afhænger af hvilke varer bygningerne skal indeholde, men der er tale om 250 arbejdspladser og opefter. Hub65 bliver nabo til TV Syd.
Kolding Kommune har arbejdet med gøre lokalplanen klar for området, så det store erhvervsområde kan indrettes. Kolding Kommune sælger 295.000 m2 jord til centret, og det er kommunens største handel i mange år.

”Det er ikke alene en positiv historie om vores største handel med erhvervsjord. Det styrker Koldings førende position inden for transport og logistikbranchen og skaber endnu flere arbejdspladser. De gode muligheder for lager og logistik vil samtidig bidrage til vækst blandt vores øvrige virksomheder. Det understreger endnu en gang fordelen ved den særlige beliggenhed, som Kolding har. Og jeg tror, at området omkring Hub65 kan gå hen og blive populært de kommende år”, siger Jørn Pedersen, borgmester i Kolding Kommune.

- PBH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.03.2026SCM.dk

Ny direktør i EAB Lagerindretning skal styrke salget i Danmark

25.03.2026Antalis A/S

Sponseret

End-of-line: Den oversete flaskehals i moderne lagerdrift

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online