DSV bygger nyt integreret logistikcenter i Stockholm

Ved udgangen af 2021 vil DSV’s nye logistikcenter nord for Stockholm være klar til brug. Det ligger tæt på både lufthavn, jernbane og motorvej og åbner dermed op for en række nye servicemuligheder.

På grund af stigninger i e-handlen, stiger efterspørgslen på avancerede lagerløsninger også. Foto: DSV..

21.01.2021

SCM.dk

For at aflaste virksomhedens logistikcenter syd for Stockholm, bygger DSV nu endnu et nord for byen.

”Med den nye beliggenhed, kan varer til lokale kunder blive sendt mellem det nordlige og sydlige center og derfra blive distribueret ud. På den måde vil vi i høj grad undgå de værste myldretidsproblemer, hvilket vil gøre os i stand til at forbedre os i forhold til både afhentnings- og leveringstider”, siger Magnus Malmqvist, Managing Director, DSV Road AB, Sverige, i en pressemeddelelse.

Efterspørgslen på avanceret lagerløsninger er drevet af stigningen i e-handlen.

Læs også: Gigantisk robotlager skal bygges på rekordtid

”Med det nye center kan vi tilbyde automatiseret opbevaring sammen med reoler med smalle gange, hvilket betyder en mere effektiv og konkurrencedygtig anvendelse af den generelle lagerplads. Kapaciteten er næsten to gange større end på et almindeligt lager”, siger Ian Swinhow, Managing Director, DSV Solutions AB, Sverige.

DSV er overbevist om, at med det nye strategisk placeret logistikcenter, vil virksomheden kunne tiltrække flere nye kunder, der leder efter avanceret lagerløsninger.

Lageret vil blive omkring 68.000 kvadratmeter stort og byggeriet vil gå i gang i februar måned.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

02.09.2026Swisslog

Sponseret

Coop Faghandel selects Swisslog as partner for new automated high-bay warehouse

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

30.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia