2020 stod på laveste antal konkurser i fem år

Bekymringerne for coronas negative betydning for dansk økonomi bliver gjort til skamme – i hvert fald hvis man ser på konkursstatistikkerne. Ikke siden 2015 har så få virksomheder begæret sig konkurs.

5.614 virksomheder gik konkurs i 2020. Arkivfoto..

10.02.2021

SCM.dk

5.614. Så mange virksomheder blev erklæret konkurs i 2020. Det tal er næsten 3.000 virksomheder lavere end i 2019, hvor over 8.000 virksomheder blev erklæret konkurs. Sammenligner man med gennemsnittet på tværs af perioden 2016-2019 er sidste års tal også lavere – hele 22 procent.

Vi skal helt tilbage til 2015, før vi finder et lavere antal konkursbegæringer og -erklæringer. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Usikkerheden i forbindelse med coronakrisen viser sig dog stadig i statistikkerne, hvor det særligt er hotel- og restaurationsbranchen, samt byggebranchen, der har været udsatte i 2020. 

Læs også: Coronakrise udløser ny rekord i tomme butikker

Mens hotel- og restaurationsbranchen akkurat nåede et lavere antal konkurser i 2020 end gennemsnittet for 2016-2019 med 3 procent færre, oplevede byggebranchen – som den eneste – flere konkurser. 3 procent flere virksomheder gik konkurs.

Noget tyder dog på, at en andel af konkurser, der skulle være fundet sted i 2020 først sås i januar 2021. Her blev 225 aktive virksomheder nemlig erklæret konkurs – 20 procent flere end i december 2020. Udviklingen udtrykker formentlig, at der er sket en forskydning af den 'normale' efterårspukkel af konkurser, som følge af den udskudte frist for indsendelse af årsrapporter på grund af COVID-19 sidste forår. Dette har så også forskudt Erhvervsstyrelsens sagsbehandling og eventuelle sanktionering over for virksomheder, der ikke har indsendt deres årsrapport. 

Samtidig skal det dog nævnes, at der ikke blev tabt flere arbejdspladser i januar 2021. Faktisk medførte januar måneds konkurser 25 procent færre tabte jobs i forhold til december - på trods af det høje antal konkurser.

Kilde: Danmarks Statistik, Danmarks Statistik

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

03.09.2025RELEX Solutions

Sponseret

How the RELEX platform turns AI agents into experts

01.09.2025SCM.dk

Lagarde advarer: Lempelser på bæredygtighedskrav truer finansiel stabilitet

01.09.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Ny administrerende direktør for hurtigt voksende lagerautomationsspecialist

01.09.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Salling Group: Digital opgradering i rekordtempo – 13.000 enheder, 3 lande, 90 dage

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle