Virksomheder vil have bedre veje

Mange danske virksomheder ønsker bedre infrastruktur og transport. Sådan har meldingen været de sidste mange år, men dette på trods ligger Danmark stadig lavt på den internationale liste over infrastruktur.

Mere en hver tredje danske virksomhed er utilfreds med infrastrukturen og transporten i landet. Politikerne bør investere mere i infrastruktur, lyder det fra Dansk Industri..

31.08.2016

SCM.dk

Mere end hver tredje danske virksomhed efterspørger, at kommunerne opprioriterer infrastruktur og transport. Det konkluderer analysen ’Virksomhederne efterlyser en bedre infrastruktur’ fra medlemsorganisationen Dansk Industri (DI).

Analysen er baseret på DI’s årlige undersøgelse ’Lokalt Erhvervsklima’, som i sin fulde længde bliver offentliggjort den 5. september. Ifølge DI viser undersøgelsen overordnet, at en forbedret infrastruktur for syvende år i træk topper listen over virksomhedernes ønsker til kommunerne.

Læs også: Infrastrukturen ved nye supersygehuse bliver forbedret

Undersøgelsen viser endvidere, at virksomhederne er mindst tilfredse i de kommuner, som ikke er koblet på motorvejsnettet samt i kommuner, som har problemer med trængsel og flaskehalse.

Og ifølge Michael Svane, branchedirektør hos DI, er det ganske vigtigt at prioritere infrastruktur højt:

”Investeringer i infrastruktur er nødvendige, for at vi kan få råd til sygehuse, plejehjem og alt det andet velfærd, som vi gerne vil udbygge. Derfor bør kommunerne og staten prioritere investeringer i veje og kollektiv transport højere”.

En 17. plads til Danmark
En nylig rapport fra Verdensbanken sætter desuden tal på, hvor godt de enkelte landes infrastruktur fungerer. Tyskland snupper førstepladsen og Sverige er nr. 3 mens Danmark får en 17. plads.

Generelt har Danmarks de sidste mange år ligget ret konstant med placeringer uden for top 15, oplyser DI.

Læs også: Partier vil droppe miljøskadelig motorvej

Af forslag til konkrete vejprojekter, som politikerne bør afsætte penge til, nævner DI en udbygning af E45 i Jylland, motorvejen på Fyn og motorvejsnettet på Sjælland samt at få udbedret mindre flaskehalse rundt om i landet.

”Der er også brug for en langsigtet masterplan, der rummer projekter som eksempelvis en midtjysk motorvej og en havnetunnel i København”, siger Michael Svane afsluttende.

- KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle