Vinplatform indgår samarbejde med PostNord om nyt distributionskoncept

Takket være en distributionsaftale mellem platformen Kobaj og PostNord kan danskerne bestille vin direkte fra vinbonden og få det leveret til døren uden fordyrende mellemled. Direktør anbefaler modellen til andre danske onlinemarkedspladser.

Ifølge CEO i Kobaj, Alexander Kidd, er kombinationen af lastbiltransporten med DSV og PostNords distribution direkte til vinkøber et afgørende led i Kobajs forretningskoncept. PR-foto..

13.05.2020

SCM.dk

Markedsplatformen Kobaj tilbyder levering af vin til døren, og siden slutningen af 2019 har danskere købt 35.000 flasker vin direkte fra 100 forskellige vingårde på virksomhedens hjemmeside.

Læs også: Instabox kommer til Danmark

Ikke mindst siden spredningen af coronavirus ændrede markedet betragteligt, er salget eksploderet for platformen, som på få måneder har formidlet salg af 6.000 kasser vin fra vingårde i Europa og USA direkte til forbrugere i hele Danmark.

Kobajs koncept, hvor forbrugere handler direkte med vinbonden uden mellemled, kan lade sig gøre, fordi man handler i fællesskab og online, men også på grund af en unik transportaftale, som grundlægger og administrerende direktør i Kobaj, Alexander Kidd, har fået i stand med PostNord.

DSV henter pallerne hos vinbonden og transporterer dem hele vejen til PostNord i Aalborg, som distribuerer vinene videre samme dag.

Simpelt men effektivt
”Vi er rigtig glade for distributionsaftalen med Kobaj, der er skruet sammen på en simpel, men yderst effektiv måde. Vi er klar og forberedte, når vinpallerne ankommer nede fra vinbonden, og vi sørger for labelling og emballage med det samme, så hver kasse vin leveres sikkert til rette dansker allerede dagen efter, vi har modtaget dem. Den overordnede samlede transporttid fra vinbonden til danskerne er unik, og det er noget, som vi er stolte over at bidrage til”, siger Troels Veise, salgschef hos PostNord Danmark.

Ifølge Alexander Kidd er kombinationen af lastbiltransporten med DSV og PostNords distribution direkte til vinkøber er et afgørende led i Kobajs forretningskoncept. Han anbefaler gerne distributionsmodellen til andre danske onlinemarkedspladser.

Læs også: Europæisk transportindustri ser lille fremgang i fragtkapacitet

”Der må være andre virksomheder herhjemme, der ligesom Kobaj formidler køb direkte fra producenter rundt om i verden og hjem til danske forbrugere uden fordyrende mellemled, og som dermed kan få stor værdi af en distributionsaftale som den, vi har med PostNord”, siger han.

- SMF

Bredana Axcite A/S

Sponseret

Ny ERP-løsning skal nå vækstmål på 35%

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

06.06.2025PALOMAT

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst

06.06.2025SCM.dk

Textile Logistics opnår skarpere drift med nyt lagersystem

02.06.2025Roima Intelligence

Sponseret

Fra ERP til WMS: Arctic Import optimerer lagerstyring

02.06.2025SSI Schäfer

Sponseret

Skræddersyet løsning for fuld sekvenskontrol

27.05.2025SCM.dk

Lineage udvider frysehus i Vejle

26.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

Kulde er kostbar. Dybfrostlogistik bliver automatisk mere effektiv.

26.05.2025Kardex Danmark

Sponseret

Iskolde lagerautomater sikrer BC Catering 6 x hurtigere vareopfyldning

26.05.2025SSI Schäfer

Sponseret

Løsning af de 3 største udfordringer i kølelagerdrift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

11.06.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 3 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

12.06.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

12.06.2025

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
RFID & Iot in the Nordics 2025

Mød os til "RFID & Iot in the Nordics 2025" i København.

Dato

12.06.2025

Sted

Rued Langgaards vej 7 2300 København S