Verdens første brintproducerende havmølle får millionstor støtte

Den britiske regering har tildelt Vattenfall 11 millioner euro i innovationsfinansiering. Finansieringen vil blive brugt til at udvikle verdens første brintproducerende havmølle, hvor elektrolysatoren er placeret direkte på en eksisterende idriftsat vindmølle.

Projektet – der har fået navnet Hydrogen Turbine 1 (HT1) – bliver det første projekt i verden, der skal teste fuld integration af brintproduktion med en havbaseret vindmølle. Foto: 123RF.

30.05.2022

SCM.dk

Pilotprojektet i Vattenfalls havmøllepark i Aberdeen Bay kommer til at producere 8 MW og vil dagligt kunne producere nok brint til at forsyne en brintbus med strøm til 24.000 kilometers kørsel. Brinten vil blive sendt ind til havnen i Aberdeen gennem en rørledning.

"Vi er glade for at have fået den offentlige finansiering. Placering af brintelektrolysatorer på havbaserede vindmøller vil sandsynligvis være den hurtigste og billigste metode til at levere fossilfri brint i stor skala", siger Danielle Lane, som er Vattenfalls UK Country Manager.

Projektet – der har fået navnet Hydrogen Turbine 1 (HT1) – bliver det første projekt i verden, der skal teste fuld integration af brintproduktion med en havbaseret vindmølle. HT1 skal også udarbejde udviklings- og godkendelsesprocesser for store brintprojekter, der er placeret samme sted som havmølleparker, for at sætte fart på den fremtidige udvikling.

Læs også: 1 GW elektrolysator i Esbjerg skal bane vejen for grøn brint til transportsektoren

Det vil være vigtigt for dekarboniseringen af den tunge industri (hovedsageligt inden for stål, produktion af kemikalier og gødning samt raffinering) og tung transport, at der er store mængder fossilfri brint til rådighed.

Arbejdet bliver igangsat omgående, og målet vil være at opnå den første produktion allerede i 2025.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle