UPS storinvesterer i vedvarende naturgas

Frem til og med 2024 vil den amerikanske transportgigant UPS købe hvad der svarer til over 40 mio. liter vedvarende naturgas om året. Det vil spare miljøet for store mængder drivhusgasser.

UPS bruger allerede naturgas til sin landflåde, og i de kommende år skal andelen af vedvarende naturgas øges markant. Foto: UPS.

22.11.2017

SCM.dk

UPS har således etableret et samarbejde med Big Ox Energy, der indebærer at man hvert år frem til og med 2024 vil købe hvad der svarer til 10 mio. gallons (knap 38 mio. liter) vedvarende naturgas (renewable natural gas, RNG). Brugen af RNG kan give en reduktion i udledningen af drivhusgasser på op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel.

I tillæg til aftalen med Big Ox indgik UPS tidligere i år en femårs-kontrakt med selskabet AMP Energy om køb af yderligere 1,5 mio. gallons (ca. 5,7 mio. liter) årligt. Sammenlagt vil de to aftaler hjælpe UPS i retning af at opfylde et central bæredygtighedsmål, nemlig at 40 procent af al brændstof til selskabets landbaserede flåde skal komme fra alternative kilder i 2025.

RNG kommer fra fornybare kilder og bidrager til en solid CO2-reduktion. Illustration: UPS.

”Naturgas er et velfunderet alternativ til benzin og diesel og dermed et vigtigt element i vores bestræbelser på at reducere drivhusgasudslippet fra vores landflåde. De her aftaler er et betydeligt bidrag til vores investeringer i brugen af RNG og vil hjælpe os i retning af næsten at tredoble vores årlige forbrug af RNG”, siger UPS’ director of fleet procurement, Mike Casteel.

Vedvarende naturgas – også kendt som biometan – kan udvindes fra en stribe fornybare kilder som eksempelvis komposterende organisk affald på lossepladser, spildevandsanlæg og landbrug. UPS brugte ca. 17,5 mio. liter RNG og regner med at bruge omkring 53 mio. liter i år.

Læs også: ”U-bæredygtige virksomheder har ingen fremtid”

”UPS fortsætter med at foretage investering i vedvarende naturgas, der bidrager til at industrien bevæger sig fremad. Vores aftale med UPS er en af de største kontrakter vi hidtil har underskrevet og blandt de største nogensinde på RNG-markedet”, siger CEO of Big Ox Energy, Rob Larsen.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn