UPS storinvesterer i vedvarende naturgas

Frem til og med 2024 vil den amerikanske transportgigant UPS købe hvad der svarer til over 40 mio. liter vedvarende naturgas om året. Det vil spare miljøet for store mængder drivhusgasser.

UPS bruger allerede naturgas til sin landflåde, og i de kommende år skal andelen af vedvarende naturgas øges markant. Foto: UPS.

22.11.2017

SCM.dk

UPS har således etableret et samarbejde med Big Ox Energy, der indebærer at man hvert år frem til og med 2024 vil købe hvad der svarer til 10 mio. gallons (knap 38 mio. liter) vedvarende naturgas (renewable natural gas, RNG). Brugen af RNG kan give en reduktion i udledningen af drivhusgasser på op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel.

I tillæg til aftalen med Big Ox indgik UPS tidligere i år en femårs-kontrakt med selskabet AMP Energy om køb af yderligere 1,5 mio. gallons (ca. 5,7 mio. liter) årligt. Sammenlagt vil de to aftaler hjælpe UPS i retning af at opfylde et central bæredygtighedsmål, nemlig at 40 procent af al brændstof til selskabets landbaserede flåde skal komme fra alternative kilder i 2025.

RNG kommer fra fornybare kilder og bidrager til en solid CO2-reduktion. Illustration: UPS.

”Naturgas er et velfunderet alternativ til benzin og diesel og dermed et vigtigt element i vores bestræbelser på at reducere drivhusgasudslippet fra vores landflåde. De her aftaler er et betydeligt bidrag til vores investeringer i brugen af RNG og vil hjælpe os i retning af næsten at tredoble vores årlige forbrug af RNG”, siger UPS’ director of fleet procurement, Mike Casteel.

Vedvarende naturgas – også kendt som biometan – kan udvindes fra en stribe fornybare kilder som eksempelvis komposterende organisk affald på lossepladser, spildevandsanlæg og landbrug. UPS brugte ca. 17,5 mio. liter RNG og regner med at bruge omkring 53 mio. liter i år.

Læs også: ”U-bæredygtige virksomheder har ingen fremtid”

”UPS fortsætter med at foretage investering i vedvarende naturgas, der bidrager til at industrien bevæger sig fremad. Vores aftale med UPS er en af de største kontrakter vi hidtil har underskrevet og blandt de største nogensinde på RNG-markedet”, siger CEO of Big Ox Energy, Rob Larsen.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Cyberangreb hos leverandører truer forsyningskæden

SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle