Universal Robots sælger cobot nummer 50.000

Cobot-producenten fejrer, at de har nået en milepæl. De har nu solgt 50.000 cobots. Enhed nummer 50.000 er nu leveret til den tyske virksomhed VEMA Gmbh.

Hos VEMA er man så glade for sine UR-cobots, at man har navngivet dem. Foto: Universal Robots..

22.12.2020

SCM.dk

Odenseanske Universal Robots styrker sin globale førerposition med salget af sin cobot, en samarbejdende robot, nummer 50.000. Enheden blev leveret til den sydtyske produktionsvirksomhed VEMA i Krauchenwies-Göggingen og skal hjælpe virksomheden med at styrke produktiviteten og medarbejdernes sikkerhed. 

Jürgen von Hollen, adm. direktøre hos Universal Robots, overrakte selv enheden til VEMA som led i markeringen af milepælen. 

”Vi har arbejdet hårdt i de sidste 15 år på at udvikle et helt nyt markedsområde med en mission om at gøre det nemmere for især mindre og mellemstore virksomheder at automatisere opgaver, som de før troede måske var for dyre eller for komplekse for robotter at løse”, siger Jürgen von Hollen og forklarer, hvordan Universal Robots har skabt et globalt distributionsnetværk, et nyt økosystem og i sidste instans en helt ny forretningsmodel. 

Læs også: Robotters indtog i industrien taber fart

”Som en pionér i dette marked har vi lagt mange kræfter i at skabe opmærksomhed, påvirke vanetænkning og at ændre opfattelsen af robotternes muligheder”.

Jürgen von Hollen peger på VEMA er et godt eksempel på, hvordan Universal Robots er lykkedes med sin mission: ”VEMA var på udkig efter en konkurrencedygtig, fleksibel og brugervenlig automatiseringsløsning, som de selv kunne implementere, programmere og håndtere. Alt dette fandt de i UR´s cobot”.

Cobots styrker produktivitet og kvalitet  

VEMA’s nye kollaborative robot vil indgå i virksomheden sammen med tre andre UR Cobots, der allerede er installeret til at varetage diverse gribefunktioner på virksomhedens produktionslinjer. 
 
Christian Veser, adm. direktør, i VEMA, glæder sig over at modtage milepæls-robotten og forklarer, hvordan cobots har gjort virksomheden i stand til at indføre treholdsskift og drive virksomheden i alle døgnets timer. 

”Vi har øget vores produktivitet markant og samtidig forbedret kvaliteten”, siger Christian Veser, og fortsætter: ”Vores medarbejdere skånes for fysisk slid og kan i stedet fokusere mere på kvalitetskontrol. Igennem Covid-19 har det også været en stor fordel, at robotterne ikke behøver overholde minimumsafstand eller være i karantæne. De kan altid arbejde”. 

Læs også: Med 24 nye ansatte skal MiR imødekomme logistikefterspørgsel

Christian Veser tilføjer, at man i virksomheden er så glade for deres cobots, at de har navngivet dem. ”De første tre robotter hedder Elfriede, Günther and Bruno. Vi kalder vores nye cobot Jürgen for at markere det faktum, at UR´s CEO kom her personligt og leverede den”.  
 
De såkaldte cobots vurderes at være det hurtigst voksende segment inden for industriel automatisering med en forventet årlige vækstrate på 30.37 pct. mellem 2020 – 2025. Det viser en analyse fra Research and Markets udgivet i oktoker 2020.  

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle