Med 24 nye ansatte skal MiR imødekomme logistikefterspørgsel

MiR vil bevare og styrke sin position som frontløber indenfor autonome robotter. Derfor investerer virksomheden i 24 nye medarbejdere. Samtidig opfører ejer Teradyne det nye Cobot Hub i Odense.

Markedspotentialet for MiRs autonome robotter er stadig stort. Arkivfoto..

11.12.2020

SCM.dk

Al den turbulens, som covid-19-pandemien har skabt i verden i 2020, har kun øget interessen for både effektiv og fleksibel logistik. For at kunne efterkomme interessen investerer automationsvirksomheden MiR med hjælp fra ejeren Teradyne nu i nye medarbejdere og faciliteter, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

MiRs autonome robotters markedspotentiale vokser nemlig: De overgår transportbånd på omstillingsparathed, og de overtrumfer gaffeltrucks og stablere på parametre som pladskrav og arbejdsmiljø og sikkerhed. 

”Modenheden af teknologien i MiRs mobile robotter gør, at vores robotter kan løse flere og flere trivielle, opslidende eller farlige opgaver, så mennesker kan frigøre endnu mere tid til at løse mere komplekse og værdiskabende opgaver end at flytte varer fra a til b”, konstaterer Søren E. Nielsen, President i MiR og tilføjer, at der i starten af 2021 kommer ”flere spændende nyheder på produktfronten”.

Læs også: Hurtigt flyt af varer fra mobil robot til stationært transportbånd

De slår 24 stillinger op i det nye år, hvoraf 19 af de nye medarbejdere kommer til at have sin dagligdag i Odense. Ud over de nye stillinger investerer Teradyne også i faciliteterne i Odense med opførelsen af den kommende Cobot Hub på Energivej i Odense. Både MiR og Universal Robots får glæde af fælles faciliteter og synergimuligheder i et internationalt miljø. Det skal tiltrække verdens dygtigste robotudviklere, ingeniører og andre specialister. 

”Den autonome robot er nået til et modenhedsstadie, hvor de store kunder nu er klar til at sætte større flåder af MiRs teknologi helt ind i deres mest afgørende produktionsprocesser. Disse kunder forlanger en autonom robot-teknologi med den højeste driftssikkerhed og effektivitet, og MiR er klar til at imødekomme den udfordring ved at investere langsigtet og målrettet i R&D, service set up, product management, e-learning mv. MiR investerer for at sikre, at vi fortsat kan tilbyde den højeste kvalitet til vores partnernetværk og slutkunder”, siger Greg Smith, Teradyne.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia