Transportplatform vil ind på nye markeder

Den svenske virksomhed Advanem har tiltrukket både nye kunder og investeringer – senest fra Volvo Group Venture Capital. Med ny kapitaltilførsel vil virksomheden bevæge sig ind på nye markeder og fortsætte med at udvikle markedspladsen med nye ydelser og tilbud.

I dag driver Adnavem virksomhed i Sverige, Kina og Singapore. Foto: Advanem..

24.11.2020

SCM.dk

Advanems transportplatform skal vokse: Den skal både dække flere markeder og kunne tilbyde mere, skriver grundlæggerne i en pressemeddelelse. En ny investering fra Volvo Group Venture Capital skal være med til at sikre denne udvikling.

Advenam er en digital markedsplads, som har haft for mål at flytte magt fra transportsælgeren til transportkøberen ved at øge gennemsigtigheden omkring priser, leveringstider, CO2-udslip og data for leveringspræcision. Dermed effektiviserer og forenkler virksomheden samarbejdet mellem aktørerne i en global transportkæde. Og det har tiltrukket både kunder og investorer den seneste tid.

Læs også: Eksperter optimistiske om distribution af coronavaccine

”Vores kunder signalerer tydeligt, at de søger nye og mere effektive måder at arbejde på, og at de vil udnytte digitaliseringen. Vi er glade for at kunne tilbyde smarte algoritmer, som optimerer hver enkelt transport ud fra miljøperspektiver, pris eller leveringstid, samtidig med at processen styres automatisk for at give øget forretningsmæssig værdi”, siger Andreas Wramsmyr, adm. dir. og grundlægger af Adnavem.

Teknologi og højere krav

I dag driver Adnavem virksomhed i Sverige, Kina og Singapore. Men inden længe skulle virksomheden gerne kunne tilføje flere lande til listen og dermed vende op og ned på transportbranchen.

”Mange brancher har allerede digitaliseret de mellemmænd væk, hvis primære opgave er at formidle ydelser, og nu er turen kommet til transport- og logistikbranchen. Ny teknologi giver os nye muligheder, og i takt med at virksomheder stiller højere krav til bæredygtighed og effektivitet, skabes der mere værdi med en datadrevet tjeneste som Adnavem”, fortsætter Andreas Wramsmyr. 

Læs videre i Adnavems eget blogindlæg her

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online