Tæt dialog skal få leverandører med på ambitiøst mål

Energivirksomheden Ørsted vil have en CO2-neutral forsyningskæde i 2040, og det kan selskabet ikke gøre alene. Et tæt samarbejde med leverandørerne skal få dem til at tage målet til sig – det vil også sikre deres egen overlevelse, lyder det fra bæredygtighedsrådgiver Maria Virginia Dundas.

Ørsteds forsyningskæde skal være CO2-neutral, ikke mindst når det gælder opsætningen af nye vindmøller. Foto: Ørsted.

29.05.2020

Anders Kampmann, SCM.dk

Igennem efterhånden en del år har energivirksomheden Ørsted, der under sit gamle navn DONG Energy var storforbruger af fossile brændstoffer, været i gang med en større omstilling til vedvarende energi, og målet om at levere CO2-neutral strøm i 2025 er inde for rækkevidde.

Derfor har selskabet for nylig sat sig et nyt og ikke mindre ambitiøst mål at karbonneutralisere hele sit footprint i 2040. Her er forsyningskæden det helt centrale fokuspunkt, idet produktion og transport af vindturbiner er klart den største kilde til udledninger i Ørsteds ‘fodaftryk’.

“Her har vi at gøre med noget heavy manufacturing og noget tung transport, så det er et ret ambitiøst mål, vi har sat, og i forhold til FN’s målsætning om klimaneutralitet i 2050, så er vores deadline jo 10 år foran”, forklarer Maria Virginia Dundas, der er lead sustainability advisor i Ørsted og har været med til at udarbejde planen sammen med koncernens procurementafdeling. 

“Erfaringerne fra andre sektorer, fx bilindustrien og detailhandlen, viser, at det er vigtigt at få fat i leverandørerne tidligt i processen", siger Maria Virginia Dundas. Foto: Ørsted.

Hun skitserer et overordnet roadmap med tre håndtag, man vil dreje på her i strategiens startfase. Det første, og vel nok vigtigste, handler om at få en dialog i gang med leverandørerne og få dem til at definere deres egne CO2-mål. For som Maria Virginia Dundas understreger: “Vi kan ikke gøre det her alene.”

“Vi har brug for at skubbe industrien og vores leverandører i den rigtige retning. Klimaet skal integreres, hvis man vil forblive konkurrencedygtige, så på den måde er det også i leverandørernes egen interesse at tage det her skridt sammen med os, det vil også sikre deres egen overlevelse”, siger hun.

Tidligt fat i leverandører 
I første omgang har Ørsted taget fat i sine strategiske leverandører; dem hvormed man har de største, vigtigste og længstvarende aftaler, en gruppe som man i denne sammenhæng er afhængig af, påpeger Maria Virginia Dundas.

“Erfaringerne fra andre sektorer, fx bilindustrien og detailhandlen, viser, at det er vigtigt at få fat i leverandørerne tidligt i processen. Hvis nogle af dem er afhængige af fossile brændstoffer, gør det dem sårbare, og det vil vi gerne gøre klart for dem gennem dialog. Andre er måske i gang med en transformation i stil med vores egen, så der skal vi have afstemt vores mål og markere en fælles retning”, forklarer hun.

Hvis 2040-målet skal være realistisk, så skal man med Maria Virginia Dundas’ ord have “en hel palet af innovation i spil”, hvilet omfatter ikke bare vedvarende energi men også biobrændstoffer (både til lands og til vands), hybriddrift, batterier og ruteoptimering.

Det er teknologier, der findes, men ikke er klar til plug-n-play i den skala, Ørsted har brug pointerer Maria Virginia Dundas. Derfor vil man gerne være med til at etablere nogle redskaber for hele supply chain-industrien, og meldingen er, at tilgangen er blevet vel modtaget blandt leverandørerne.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

01.04.2025SCM.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025SCM.dk

Verdion styrker nordisk team med tre strategiske forfremmelser

28.03.2025SCM.dk

Regionernes klimaaftryk daler kraftigt

27.03.2025SCM.dk

Nemmere at klare opgaven med producentansvar

27.03.2025SCM.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

25.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

IATF 16949 Specialist

25.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

Bureau Veritas Denmark er som de første i Danmark akkrediteret af DANAK til NATO-ordningen AQAP 2110

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Toyota Material Handling A/S
Messe
Toyota Material Handling deltager på Transportmessen 2025

Mød os på på Transport 2025, som finder sted i Messecenter Herning d. 3-5. april. Få gratis adgang til messen – brug blot koden toyota2025, når du bestiller dine billetter online. Vi glæder os til at byde dig velkommen ved stand M9600.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Herning Messecenter

Brother Nordic A/S
Messe
Transport 2025

Skandinaviens førende fagmesse inden for transportbranchen.

Dato

03.04.2025

Tid

09:00

Sted

Messecenter Herning

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Consafe Logistics
Webinar
Automation implementation fra A til Z

With warehouse automation set to double by 2030, many companies are prioritizing automation—but key questions arise. What should you automate and why? When should you involve your automation vendor? What are the critical success factors?

Dato

08.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online