Solceller på fabrikstag slukket på 8. måned

Lange og uigennemskuelige godkendelsesprocedurer i først forsyningsselskabet og siden i Green Power Danmark har betydet, at Ålsrode Smede- og Maskinfabrik nu i mere end otte måneder haft et fuldt færdigt solcelleanlæg på tre tage – uden at kunne tænde for kontakten.

Brian Basse venter og venter på tilladelsen til at tænde sit solcelleanlæg. Det skal blandt andet producere nitrogen til laserskærerne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

20.03.2024

SCM.dk

“Det nærmer sig snart et år, hvor jeg har haft investeret 2,5 mio. kr i et fuldt og færdigt solcelleanlæg til vores produktion uden at kunne producere. Teknisk er det bare at trykke på knappen. Men alt for lang sagsbehandling hos først forsyningsselskabet og senere Green Power Denmark står i vejen,” lyder det frustreret fra Brian Basse, der er indehaver af Ålsrode Smede- og Maskinfabrik.

Maskinfabrikken i Grenaas industrikvarter har lagt solceller på tagene for selv at kunne producere omkring halvdelen af den million kWh, som produktionen forbruger om året. Hvis ellers anlægget kunne køre for fuld kraft, så ville det være en attraktiv investering.

Men anlægget står stille på grund af en særdeles langsom og bureaukratisk godkendelsesproces.

Virksomheden har investeres i tre forskellige anlæg med hver sig tavle. Der var ingen problemer med det første anlæg på ca. 50 kW. Det fik Elcon kablet og godkendt på under en måned.

Men de to andre anlæg har en kapacitet på samlet 375 kW og er i anden kategori, som betyder en mere krævende godkendelsesprocedure hos forsyningsselskaberne. Det arbejde har Ålsrode fået ELCON’s lokale afdeling til at tage sig af i samarbejde med ingeniører hos leverandøren af solcelleanlægget, der ligger inde med data og viden.

 Installatøren har mange gange haft en utålmodig Brian Basse i røret.

“Vi forstår godt kundens utålmodighed i sådan en sag. Vi oplever fra forsyningsselskabet Konstant, at vi bliver mødt med andre krav til dokumentation og detaljer end fra andre selskaber, vi arbejder med. Og med hvert nyt krav skal vi vente adskillige uger på svar på noget, som vi uden problemer fik godkendt hos et andet af landets over 50 forsyningsselskaber. Det tager tid igen og igen,” fortæller serviceleder Morten Kirkegaard fra ELCON til tekniq.dk

Nu er anlægget så godkendt af Konstant, men venter på godkendelse i Green Power Denmark.

Her har Elcon for fjerde gang måttet uddybe materiale og sende ny dokumentation. 

I Tekniq Arbejdsgiverne opfordrer bæredygtighedschef Troels Hartung til, at forsyningsselskaberne giver en tidsmæssig behandlingsgaranti, så man som solcellekunde ved, hvad man har at rette sig efter.

“Det er på ingen måde tilfredsstillende at skulle vente i otte måneder,” understreger Troels Hartung.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

20.02.2025SCM.dk

Robotløsning sikrer natproduktion hos tandhjulsproducent

19.02.2025SCM.dk

Dansk kaffefirma revolutionerer kaffelogistikken med IoT og bæredygtighed

19.02.2025SCM.dk

Nyt projekt skal skabe fælles fremtidsvision for danske virksomheder

18.02.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Gentagne kvalitetstest sikrer SCANLOX’s løsninger til medicinalindustrien

13.02.2025SCM.dk

Elworks skifter emballageplastik ud med papir og opnår markant fald i CO2e

11.02.2025SCM.dk

Novo Nordisk-byggerier støvsuger Sjælland for lagerlokaler

11.02.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Sådan lever Agilox AMR’er op til de vigtigste tendenser for 2025

11.02.2025SCM.dk

Fra overskudsbrød til nye fødevarer: Cirkulær innovation i værdikædesamarbejde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online