Skift i vognpark fra diesel til biogas giver stor CO2-reduktion

Tallet 179 får ifølge Iveco stor betydning for den danske transportsektors fremtid. Det henviser nemlig ikke kun til antallet af Folketingsmedlemmer, men også til den procentvise CO2-reduktion ved at omstille vognparken fra diesel til biogas.

Biogas som brændstof kan, kombineret med produktionen i landbruget, give store CO2-reduktioner i transportsektoren..

30.01.2019

SCM.dk

Da EU i december vedtog et nyt direktiv for vedvarende energi, hvori EU-landene er enige om at reducere CO2-udslippet fra biler og varebiler med 35 procent frem mod 2030, var det samtidig et afgørende rygstød til biodrivmidlernes fremmarch i transportsektoren.

Læs også: Samarbejde vil fremme bioLNG som brændstof i europæiske lastbiler

I det nye EU-direktiv 2018/2001, der afløser det hidtidige direktiv 2009/28, fremgår det således, at en udskiftning af vognparken fra dieselmodeller til varebiler på biogas vil reducere CO2-udslippet med hele 179 procent. Det høje tal opnås, fordi biogas også skærer CO2 fra i landbruget – dvs. der sker en samtidig reduktion i to regnskaber, så at sige.

IVECO har selv lanceret en gasvariant af sin Daily Blue Power varebil, der blev kåret til International Van of the Year 2018 i Europa og desuden Årets Varebil i Danmark 2018. Foto: IVECO.

”179 bliver et af de vigtigste tal at forholde sig til fremover, når det gælder grøn omstilling inden for transport. Tallene viser, at intet andet drivmiddel er så CO2-effektivt og bæredygtigt som biogas fremstillet af husdyrgødning. Det skyldes, at det både gavner naturen og landbruget, samtidigt med at det fortrænger fossile brændsler”, siger Morten Iversen, der er Nordic Sustainability Manager hos Iveco.

Morten Iversen understreger, at når vi snakker om en udskiftning af dieselmodellerne til nye varebiler på biogas, så er det først og fremmest en politisk beslutning. Teknologien er nemlig klar til at blive rullet ud i stor skala, og Iveco har selv lanceret en gasvariant af sin Daily Blue Power-varebil.

”CO2-reduktionen ved at skifte fra diesel til biogas betyder groft sagt, at du kan fjerne næsten to dieselvarebiler fra CO2-regnskabet for hver eneste biogasvarebil, der lukkes ud på vejene. Det vil Folketingets 179 medlemmer, som beslutter rammerne for dansk erhvervsliv, også skulle forholde sig til”, siger Morten Iversen.

Teknologien er på plads
Samtidig er infrastrukturen til biogasvarebiler i transportsektoren kraftigt på vej frem. Danmarks 179 biogasanlæg, som er fordelt over hele landet, producerer omkring 179 mio. Nm3 biogas (ca. 6,5 PetaJoule), hvilket kan drive omkring 37.000 store varebiler 40.000 km om året pr. bil.

De nuværende 17 biogastankstationer i Danmark viser samtidig, at biogasleverandørerne er godt i gang, selv om der stadig er et stykke op til resten af EU, hvor markedet i mange år har været et kendt alternativ til diesel og benzin.

”Lige nu kommer efterspørgslen i Danmark primært fra kommuner og virksomheder, der byder ind på kommunale transportopgaver. Flere og flere ønsker imidlertid at kunne bruge teknologier, der udgør et bæredygtigt alternativ, og her er ingen andre tæt på at give de samme fordele som biogas”, siger Morten Iversen og uddyber:

Læs også: Eksperter: Biogas kan bane vejen for grøn transport

”For ud over de meget store CO2-reduktioner opnår man bl.a. samme ydeevne og korte optankningstid, som man kender fra diesel. Samtidig opleves motorstøjen som halveret i forhold til diesel, hvilket er til stor gavn for lydmiljøet i byen, slutter han af”.

- JMA

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Killing complexity in IT programmes Killing complexity in IT programmes

Enable faster decisions, stronger adoption, and a safer go-live

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

04.03.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle