Scope 3 kræver massive adfærdsændringer på sygehuse

CO2 fylder meget i Region Hovedstadens bæredygtighedsarbejde, og scope 3 fylder cirka 90 procent af udledningen. Men regionen kan kun hente en mindre del hos leverandørerne. Det store potentiale ligger i helt ny adfærd på sygehusgangene.

”Vi kan registrere, at det er begrænset hvor meget dekarbonisering, vi kan hente hos leverandørerne. Vi ser derfor på vores forbrug”, fortæller Jens Brøndberg. Foto: Region Hovedstaden..

04.08.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Konvertering af transport til elkøretøjer vil reducere udledningen med én procent, og energirenoveringer kan højest give cirka fire procent lavere energiforbrug. ”Det er udledningen forbundet med produktion af indkøbte varer i vores leverandørkæde, der virkelig batter noget i vores klimaregnskab”, fortæller Jens Brøndberg, der er indkøbschef i Region Hovedstaden og også har ansvaret for den grønne omstilling i regionen.

Regionen køber primært ind til regionens hospitaler og har et samlet indkøb på cirka 14 milliarder kroner om året. Indkøbet repræsenterer cirka 95 procent af regionens 1,3 millioner ton CO2, hvilket udgør en relativ stor andel af Danmarks samlede CO2 forbrug.  

Læs også: Rapporteringskrav er kun hæmsko for dem, der ikke gider gøre noget ved det

”Regionens får en målsætning i nær fremtid og vi forventer at den bliver ambitiøs sandsynligvis mellem 40 og 70 procent inden 2030, altså om seks år. Vi kan måske reducere leverandørernes udledning med omkring 20 procent inden 2030, men det vil aldrig få os i mål alene. Hvis vi skal forbedre os med for eksempel 50 procent inden 2030, så vil det kræve radikale ændringer i måden, vi forbruger varer og udstyr på i regionens hospitaler. Det er der ingen tvivl om”, fortæller han.

1 grøn indkøber er blevet til 11
Han fortæller, at regionen har ret godt styr på, hvor udledningerne foregår i regionens værdikæde, og i flere år har udarbejdet et detaljeret klimaregnskab. Det er et godt udgangspunkt. Regionen ansatte i 2019 den første ’grønne indkøber’, som arbejder specifikt med klimavenlige indkøb. Vedkommende har i 2023 fået 10 kollegaer, så regionen har i alt 11 grønne indkøbere, som arbejder på at gøre indkøbene grønne og ikke mindst påvirke forbruget på hospitalerne.

”Vi kan registrere, at det er begrænset hvor meget dekarbonisering, vi kan hente hos leverandørerne. Vi ser derfor på vores forbrug: Kan vi bruge alternativer? Kan vi reducere spild, svind og kassationer? Vi har mere end 40.000 medarbejdere på regionens hospitaler, kan vi uddanne nogle af dem eller alle til at tænke forbrug, som sænker udledningen? 18 procent af vores indkøb er medicin, kan vi reducere det eller skifte til alternative medicintyper? Kan vi reducere brugen af engangsprodukter eller konvertere nogle af dem til flergangsprodukter, vi renser eller steriliserer?”, fortæller Jens Brøndberg.

Regionen har udviklet nye datarapporter som kombinerer klimadata og indkøbsdata således, at man kan arbejde mere strategisk med, hvor indsatserne skal ligges og allerede er blevet lagt. Der sker allerede mange positive tiltag på både den korte og lange bane. Nøglen til at ændre forbruget, så det sænker udledningen, er ifølge Jens Brøndberg indsamling og analyse af data.

Han fremhæver, at de gransker alt forbrug. Det er for eksempel:

• Møbler – kan de repareres og genbruges? Regionen har etableret et værksted til formålet.
• Stort uniforms- og vaskeriprojekt som blandt andet indebærer, at vaskeri af vores mange uniformer og sengetøj bliver betydeligt mere bæredygtigt.
• It-forbruget repræsenterer 6-7 procent af regionens udledning. Kan it-forbruget bidrage med mindre udledning – længere levetid via blandt andet mere reparation, genbrug, max én skærm per medarbejder, dobbelt SIM-kort til private telefoner etcetera.
• Ændre forbrug af kliniske produkter som indebærer mindre forbrug og levetidsforlængelser.

Læs også: Bæredygtighed er klogt, kringlet og krævende

”Vi skeler meget til den ’cirkulære trappe’, der konkluderer, at det mest klimavenlig forbrug er det, der aldrig forekommer. Det næstbedste er genbrug og levetidsforlængelse, det tredjebedste er grønne varianter, og det batter ikke så meget med affaldssortering”, fortæller Jens Brøndberg.

Turbo på kompetenceudviklingen
Region Hovedstaden arbejder med et stort roadmap for den grønne omstilling, som både omfatter CO2, biodiversitet, miljø, indeklima etcetera.

”Det er et ekstremt ressourcekrævende arbejde, der også kræver særlige kompetencer. Det handler for eksempel om LCA-kompetencer (life cycle analysis, red.), altså færdigheden til at analysere et produkts klima- og miljøbelastning i produktets samlede livscyklus”, fortæller Jens Brøndberg og supplerer:

”Det har overrasket os, hvor lidt erfarings- og vidensdeling der er at hente for os hos andre sundhedssystemer i England, Sverige, Norge, Tyskland og så videre. Der er ikke meget erfaring derude, så det viser, at vi stadig er på et meget tidligt stadie i bæredygtighedsudviklingen i offentlige sundhedssystemer”.

Region Hovedstaden har derfor meget fokus på at uddanne egne folk til grønne indkøb og ikke mindst ’grønt forbrug’ på hospitalsgangene. ”Vi kan konkludere, at vores topleverandører ikke kan bidrage med særlig meget dekarbonisering på den korte bane. Så hvis vi skal i mål med 50 procent lavere CO2 inden 2030, så handler det om massive ændringer af forbruget”.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Denne artikel er del af et tema:

Tema om scope 3 - dekarbonisering i leverandørbasen

Udledning af CO2 og andre klimaskadelige gasser i leverandørkæden kalder man scope 3, og det er svært. Men du kan lige så godt komme i gang med at opgøre hele forsyningskædens CO2-udledning. Altså inklusive alle leverandører. Fordi det er her langt det største klimaaftryk foregår. 

Relateret indhold

08.10.2026SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

22.09.2026SCM.dk

Disruption er blevet hverdag for indkøberen

SCM.dk

Fragtfakturaer kan forbedre styringen af globale transportomkostninger

SCM.dk

Sø- og luftfragt trækker DSV's overskud op

09.09.2026SCM.dk

SMV’ernes eksport til Tyskland falder

07.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer FTI – AI-løsning til analyse af toldomkostninger og sourcingstrategier

04.09.2026SCM.dk

Modkøb åbner milliardmarked for danske leverandører

28.08.2026SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

18.08.2026SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

13.08.2026SCM.dk

Usynlige AI-agenter vil snart overtage e-indkøb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online