SAS Cargo har fragtet millioner af værnemidler under coronakrisen

På blot halvanden måneds tid har SAS Cargo formået at flyve over 50 fragtfly med 7.000 kubikmeter gods og over 40 millioner mundbind til det skandinaviske sundhedsvæsen.

SAS Cargo har haft travlt med at flytte personligt beskyttelsesudstyr mellem Kina og Skandinavien under coronakrisen. Foto: SAS Cargo.

19.06.2020

SCM.dk

Siden coronakrisen gjorde sit indtog har flytransport spillet en essentiel rolle i at levere medicin og værnemidler og samtidig opretholde vigtige forsyningskæder.

Det har SAS Cargo også mærket med en øget efterspørgsel på flyfragt under coronakrisen, og selskabet besluttede derfor udelukkende at benytte dedikerede fragtfly, efter de fleste passagermaskiner blev parkeret på jorden.

https://www.linkedin.com/embed/feed/update/urn:li:ugcPost:6665516602928304128

Indtil videre har SAS Cargo leveret 40 millioner mundmind og beskyttelsesudstyr (PPE) samt andet tids- og temperaturfølsomt inventar til det skandinaviske sundhedsvæsen. I begyndelsen af maj indgik SAS Cargo endvidere en aftale med Scania Group/Karolinska Universitetshospital i Stockholm, hvilket har ledt til over 30 flyleveringer af 28,5 millioner mundbind og 4,5 millioner beskyttelsesdragter mellem Kina og Sverige.

Læs også: Flere passagerfly fyldes med medicinsk gods

”Vi er utrolig glade for at have etableret dette samarbejde med Scania Group/Karolinska Universitetshospital, og at have været i stand til at støtte det hårdtarbejdende sundhedspersonale i disse udfordrende tider. Coronakrisen har vist, at det kun er gennem samarbejde og partnerskab, at vi kan komme videre og stå stærkere sammen”, siger administrerende direktør for SAS Cargo. Leif Rasmussen.

Med en verden, der så småt begynder at lette de respektive rejseforbud, åbner SAS ligeledes flere af koncernens passagerruter. Dette gælder også de interkontinentale fragtruter; New York, San Francisco og Chicago.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Coronavirus

Det globale udbrud af coronavirus præger lige nu klodens forsyningskæder i takt med at ellers åbne samfund lukkes ned, samtidig med at behovet for at transportere varer - herunder livsvigtige forsyninger til eksempelvis hospitaler - er større end nogensinde. I dette fokus samler SCM.dk de mange artikler, vi og vores partnere skriver om emnet.

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online