Robotkonge skyder kapital ind i svejsebranchens nye guldæg

WeldingDroid blev kendt igennem Løvens Hule på DR, hvor Jesper Buch og Jacob Risgaard investerede i den innovative teknologi. Nu hopper Thomas Visti med på vognen for med sin ekspertise fra Universal Robots og MiR at kickstarte virksomhedens eksporteventyr.

"WeldingDroid har mange fællestræk med de to danske robotsucceser Universal Robots og MiR. Selskabet har et unikt produkt med ekstrem kort tilbagebetalingstid og det er klar til skalering og til at disrupte svejsebranchen," konstaterer Thomas Visti, som her ses til højre i billedet. Foto: WeldingDroid..

08.06.2021

SCM.dk

Thomas Visti, der har stået i spidsen for to af de største virksomheder i Danmarks robotindustri, Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR), investerer i nyligt opstartede WeldingDroid, som vil automatisere svejsebranchen.

Han ser et stort potentiale i automatisering af svejseprocesser i en branche, der i dag ikke har forløst det fulde potentiale inden for robotteknologi. WeldingDroids løsning koster 300.000 kroner, men kan tjene sig selv hjem på blot halvanden måned eller 190 driftstimer, hvis man svejser 8 timer om dagen. WeldingDroid skærer nemlig mere end 60 minutters arbejdstid af en typisk svejseopgave, så den kan klares på 10 minutter. 

”WeldingDroid har mange fællestræk med UR og MiR. Selskabet har et unikt produkt med ekstrem kort tilbagebetalingstid, og det er klar til skalering og til at disrupte svejsebranchen”, forklarer WeldingDroids nye investor Thomas Visti om virksomhedens fremtidige muligheder.  

Læs også: ”Shippingbranchens Spotify” sikrer milliardinvesteringer

Fior det går godt hos WeldingDroid. Fem måneder inde i 2021 har selskabet allerede omsat for det samme som i hele 2020, og efterspørgslen tegner til at eksplodere yderligere i takt med, at verden genåbnes efter covid-19. Med Thomas Visti ombord kan det åbne endnu flere døre.

”Vi har nu arbejdet med WeldingDroid siden starten af 2020 og mener, at virksomheden nu er klar til en international skalering. Med Thomas Visti har vi fundet den stærkeste profil til hjælpe med at eksekvere på WeldingDroids ambitiøse fremtidsplaner”, siger Jesper Buch, der investerede i virksomheden sammen med Jacob Risgaard efter dens optræden i Løvens Hule på DR TV.

”Nu skal der investeres flere ressourcer i organisationen. Både i ledelsen og i R&D, men også i salg, som skal understøtte et forhåbentligt nyt eksporteventyr”, tilføjer Thomas Visti i pressemeddelelsen.

Thomas Visti har købt 20 procent af Vejen-firmaet, men Kevin Christensen sidder som stifter fortsat på majoriteten i WeldingDroid med 22 procent af ejerskabet efter udvidelsen af ejerkredsen.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

21.11.2025SCM.dk

Forsyningskæden er cybersikkerhedens svageste led

20.11.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

PacsOn automatiserer ordreflowet med AI

20.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny flagskibsbutik løfter standarden for elektronikhandel i Grønland

18.11.2025SCM.dk

Hybridtrusler rammer bredt og kræver målrettet cybersikkerhed

18.11.2025SCM.dk

Hackerangrebet der kostede 16,3 milliarder kroner

17.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Natur, ekspertise og moderne retail mødes i Nuuk

17.11.2025SCM.dk

Varmepumper er den billigste vej til grøn industriel varme

17.11.2025SCM.dk

Hummel styrker lageret i Padborg med ny AI-drevet robotplukning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby