Robothunde og autonome biler skal levere varer i fremtiden

På den globale forbrugerelekronikmesse CES19 præsenterede Continental i denne uge nogle robothundebude som et middel til at forbedre tilgængelighed, effektivitet og sikkerhed i distributionskæderne.

Fremtiden byder muligvis på robothunde, der skal levere dine pakker til døren - og så bliver de fragtet i autonome biler. Illustration: Continental.

09.01.2019

SCM.dk

Innovationen består for det første af det førerløse køretøj Continental Urban Mobility Experience (CUbE), som har til opgave at køre robotterne rundt til forbrugernes hjemmeadresser – ligesom postbilen transporterer postomdeleren rundt. Dertil kommer selve robothundebuddene, der har til opgave at bringe leveringen fra bil til hoveddør.

CUbE kaldes den autonome bil, der skal fragte robothundene rundt. Her er den en version til persontransport, som Continental har testet siden 2017. Foto: Continental.

”Med hjælp fra robotlevering, er Continentals vision at gnidningsløs mobilitet kan udvides helt til dit dørtrin. Vores vision om robotlevering udnytter autonome køretøjer til at transportere hunderobotbude, som tilsammen danner rammen for et effektivt transportteam”, siger Ralph Lauxmann, head of systems og technology, chassis og safety division hos Continental, og fortsætter:

”Begge er elektrificerede, begge er autonome og kan i princippet være baseret på den samme skalerbare teknologiportefølje. Disse synergier skaber et spændende potentiale for holistiske leveringskoncepter ved brug af lignede løsninger for forskellige platforme. På dette teknologifundament er det realistisk at forvente en hel forsyningskæde udviklet inden for dette område”.

Læs også: Amazon-medarbejdere gik igen i strejke op til en højtid

Det er ikke fastlagt, hvornår disse robothundebude vil blive lanceret kommercielt.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

SCM.dk

Europæiske krigsskibe har sat kurs mod Hormuz

SCM.dk

Told og geopolitik presser pharma-supply chains

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia