Amazon-medarbejdere gik igen i strejke op til en højtid

Ligesom ved Black Friday i efteråret strejkede Amazons medarbejdere i Spanien i sidste uge i forbindelse med en vigtig shoppingperiode, denne gang Helligtrekonger.

Ligesom ved Black Friday gik Amazons medarbejdere i Spanien igen i strejke i forbindelse med Helligtrekonger. Foto: Amazon.

07.01.2019

SCM.dk

Endnu en højtid – endnu en medarbejderstrejke.

Sådan må de næsten tænkte på Amazons største lagerhus i Spanien, efter at medarbejderne op til Helligtrekonger d. 6. januar gik i en to-dages strejke, skriver Reuters. Det samme gjorde sig nemlig gældende tilbage i november i forbindelse med Black Friday.

Læs også: Amazon-medarbejdere strejkede på Black Friday

Helligtrekonger er dagen, hvor de tre konger ifølge den kristne tro bragte gaver til Jesus, og i Spanien markerer de fleste det ved selv at udveksle gaver med hinanden.

”Vi har protesteret i et år. Det er det rigeste firma i verden (og det mest værdifulde, red.), og de vil fortsætte med at profitere ved at tage vores rettigheder fra os”, sagde Amazon-medarbejderen David Matarraz til Reuters uden for fulfillmentcentret tæt på Madrid.

Strejkerne skal ses som medarbejdernes fortsatte kamp for bedre lønninger og arbejdsvilkår, og det er landets to største fagforeninger, CCOO og UGT, der står bag.

Også strejker i Tyskland og Polen
Medarbejderne i Spanien står ikke alene i deres kamp for bedre forhold. Også i Tyskland og Polen har Amazon-ansatte i den senere tid forladt arbejdet.

Ifølge Amazon er strejkerne dog ikke noget, som har den store betydning for virksomhedens forretninger. Da de tyske og spanske ansatte nedlagde arbejdet på Black Friday, var de i hvert fald ude og sige, at det ikke havde nogen indflydelse på kundernes ordre.

Ifølge CCOO-repræsentant Douglas Harper deltog 70 procent af de ansatte på det spanske center i strejken torsdag. Det afviser en talsmand fra Amazon dog. Han mener i stedet, at det fleste ansatte var på arbejde.

Læs også: Efter skarp kritik: Amazon hæver sin mindsteløn

Ifølge talsmanden tjener de ansatte på centeret mindst 19.300 euro (ca. 145.000 kr.) om året. Den månedlige mindsteløn i Spanien er 1.050 euro (ca. 7.900 kr.).

- JMA

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

15.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatiseret sengetransport på NAU

11.04.2025PALOMAT

Sponseret

PALOMAT® tager på tysk messe og slår salgsrekord

11.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

11.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHÄFER og Geek+ leverer innovativ logistikløsning til Dr. Max

10.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Brancheindsigt og perspektiver ved Odense Robotics Årsmøde

09.04.2025SCM.dk

Post-vækst-bølgen rammer danske virksomheder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Online