Robotanlæg giver fleksibilitet i produktion af vandnæser og murkroner

Produktionen af bygningsprofiler hos JUAL i Østjylland er netop blevet fornyet med et fuldautomatiseret robotanlæg fra RoboTool.

JUAL i Østjylland er netop blevet fornyet med et fuldautomatiseret anlæg fra RoboTool med to robotter med specialfremstillede gribere, der fungerer både mekanisk og som vakuumgriber med sugekopper. Foto: JUAL.

22.07.2022

SCM.dk

”Nu kan vi producere mindre serier bygningsprofiler og selv omstille anlægget løbende til bukning og stabling af tyndpladeprofiler i nye mål og tykkelser. Det gør os mere fleksible”.

Det fortæller adm. dir. Ib Floutrup fra JUAL A/S, som hvert år producerer over fire millioner meter bygningsprofiler som murkroner, vindskeder, vandnæser, skotrender og tagfod - tilbehør til tage og facader til byggeindustrien i store dele af Europa.  

Produktionen i Juelsminde i Østjylland er netop blevet fornyet med et fuldautomatiseret robotanlæg fra RoboTool. Anlægget betjener en bukkemaskine ved hjælp af to Motoman robotter med specialfremstillede gribere, der fungerer både mekanisk og som vakuumgriber med sugekopper. I anlægget er også integreret med en folieringsmaskine og en etiketteprinter.  

Trygt arbejdsmiljø 

JUALs nye robotanlæg er overordnet designet til at betjene en Amada kantpresse, der bukker bygningsprofilerne. Anlæggets ene robot har en griber, der fungerer både med vakuum sugekop og mekanisk.

Robotten bruger først sugekop-griberen til at hente klippede plader fra fikstur til mellemstation. Så flytter den med sin mekaniske funktion 25 færdigbukkede og stablede emner ad gangen fra stablestation til europalle. Til sidst kommer sugekopperne igen i funktion, når den henter alustrøer, der lægges imellem stablede lag emner på europallen.

Læs også: Ny software frigør op til 80 pct. af tiden brugt på opsætning af robotceller

Robot nummer to håndterer selve kantpressen fra råemne til færdigbukket emne. Robotcellen er fuldautomatisk og passer sig selv bag afskærmning, mens der køres produktion. Det sikrer et trygt arbejdsmiljø. Tilførsel af råemner og strøer i specielt designede holdere og frakørsel af paller med stablede, bukkede emner foregår manuelt. 

Udnytter robotter fuldt ud 

”RoboTools dygtige programmører har givet os en brugervenlig programmeringsflade, hvor vi selv kan ændre både bukkeprogram og stableprogram, hvis vi skal have andre mål eller pladetykkelse. Som specialister i gribere har de stor erfaring i at bygge anlæg til svære opgaver. De forstår at udnytte robotterne fuldt ud på en innovativ og effektiv måde”, fortæller Ib Floutrup.

Han fortsætter:  

”Undervejs i processen har vi fået god sparring i, hvad, der kan lade sig gøre og ikke lade sig gøre, på en løsningsorienteret måde. Man kan jo ikke beskrive alt helt fra starten. Men når der var ting, vi ikke havde forudset, fandt RoboTool hurtigt nogle simple løsninger ud fra, hvad robotten allerede kan, så det ikke kræver nyt materiel. De har virkelig performet - også på projektstyringen”.

Samarbejdet med RoboTool har givet JUAL blod på tanden i forhold til den løbende proces med at automatisere alle virksomhedens arbejdsgange. Derfor er ledelsen allerede i gang med forprojekt på endnu et specialbygget anlæg. Denne gang et vandstråleskæringsanlæg, som skal designes af RoboTool allerede i år. 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Houthier rasler igen med sablen i Rødehavet

08.06.2026nShift

Sponseret

Flügger lægger sin B2B-checkout i hænderne på teamet – ikke udviklerne

08.06.2026SCM.dk

Konference sætter fokus på cybersikkerhed i værdikæder

08.06.2026SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsport-vagt

08.06.2026Context& A/S

Sponseret

Webinar: Digital sammenhæng skaber bedre handel

08.06.2026SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

05.06.2026SCM.dk

Fragt: 52 % genindtaster samme data i flere systemer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams