PostNord forudser forsinkelser med AI

Ved hjælp af machine learning og kunstig intelligens arbejder PostNord på at kunne forudse forsinkelser i sine leveringer. Som selskab vil man til at fokusere på information og derigennem høste fordelene ved digitalisering.

Björn Ekstedt ser på PostNords vegne frem til digitaliseringens gevinster. Foto: Tata Consultancy Services.

09.03.2018

SCM.dk

En af PostNords nye ’medarbejdere’ skiller sig lidt ud fra mængden. Egil, som han (eller rettere den) hedder, er nemlig ikke af kød og blod, men derimod printplader og processorer, og i stedet for at sortere breve eller bringe pakker ud, skal Egil knuse data i stor stil.

Læs også: Disruption vedkommer alle - også dig

I et blogindlæg på DigitalDirections, der er en del af Tata Group, forklarer CIO for PostNord Björn Ekstedt, hvordan selskabet i stigende grad vil inddrage moderne teknologi for at ”etablere nye indkomststrømme og indfri kravene fra højt digitaliserede kunder”, som han skriver.

Her er netop data en hjørnesten, for som Björn Ekstedt påpeger, så har PostNord som distributionsvirksomhed direkte adgang til store mængder af information; sensorer i bilerne er med til at spore leverancer, og via Internet of Things kan man udføre forebyggende vedligehold i sine faciliteter.

Og så er der den kunstige intelligens, som er det centrale værktøj for Egil. Via machine learning skanner Egil alle transaktionsdata i real time. På den baggrund leder ’han’ efter mønstre, der kan indikere, at en forsinkelse er undervejs, og på den måde kan PostNord gribe ind, inden kunden bliver berørt.

Mange muligheder i ML
Indtil videre er AI-løsningen på fosterstadiet, og kan forudse omkring 25 procent af alle forsinkelser, men det vil blive bedre, forsikrer Björn Ekstedt, efterhånden som Egil fortsætter med at lære og udvikle sig.

Fremadrettet peger Björn Ekstedt på, at der er flere forskellige måder, hvorpå machine learning kan give fordele for PostNords forretning. Udover at forudse forsinkelser kan virksomheden også afgøre sandsynligheden for at en vare kommer retur, hvornår en kunde vil foretage sit næste køb, og risikoen for svindel.

På den måde skal teknologien hjælpe PostNord med at håndtere den krympende brevomdelingsforretning ved at understøtte selskabets omstilling fra ”produktions-fokuseret organisation til én, der er informations-centreret”, som informationschefen formulerer det.

Læs også: Robotter i logistikken - løsning, udfordring eller trussel?

”Det er nemt for veletablerede industrier at se digitaliseringen som en trussel. I PostNord har vi valgt den modsatte tilgang, og vi er allerede begyndt på at høste gevinsterne”, slutter Björn Ekstedt.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

02.10.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Meet Gen 7: The robotics platform built for AI

02.10.2026SCM.dk

SGL tester autonom elektrisk transport i Singapore

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Har I mange manuelle økonomiprocesser?

01.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Årslev styrker kundeservicen med Kvik Kald

30.09.2026SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online