Pitching-træning skal sikre unge iværksættere kapital i München

Odenses matchmaking event Odense Investor Summit rejser i år til Münchens robotmesse Automatica, der finder sted d. 8. – 11. december. Danske iværksætter kan her pitche deres vækstambitioner for internationale topinvestorer. For at sikre en god succesrate hjælper Odense Seed and Venture nu byens iværksættere med at lære kunsten at pitche.

Coronapandemien har kun øget den globale interesse for robotter og automation. Foto: Grouleff Communications..

11.09.2020

SCM.dk

Odense er efterhånden blevet Danmarks robothovedstad. På fem år har byen tiltrukket seks milliarder kroner i investeringer. Da kommunens afdeling for tiltrækning og matchmaking af investorer og iværksættere, Odense Seed and Venture, afholdt Odense Investor Summit i juni 2019 deltog 150 investorer, mens 32 udvalgte iværksættere pitchede deres idéer.

I forbindelse med dette års event tilbyder Odense Seed and Venture træning til de håbefulde iværksættere, så deres pitches (præsentationer af forretningsidéer, red.) kan være så overbevisende og professionelle som muligt. Denne erfaring kan de så tage med sig, når Odense Investor Summit gæster den bayerske robotmesse Automatica i december-måned.

Læs også: VTM Summit 2022 vil sætte fokus på iSmart-området 

”Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at hjælpe byens iværksættervirksomheder med at realisere deres vækstpotentiale. Det kræver investeringer, og da mange af virksomhederne er eksportvirksomheder med hele verden som marked, giver det rigtig god mening også at række ud til internationale investorer i en helt anden liga, som man normalt aldrig kommer i nærheden af som startup,” siger Peter Rahbæk Juel, borgmester i Odense, i en pressemeddelelse.

Centrum for udvikling og investering i robotvirksomheder

Arrangementet Odense Investor Summit suppleres nu også året rundt af et digitalt overblik på odenseseedandventure.dk. Her giver Odense Seed and Venture via værktøjet Dealroom et overblik over startups og investorer i robotmiljøet. På investorsiden består miljøet af 130 venturekapitalfonde samt 185 private investorer og business angels.

Coronapandemien har kun øget den globale interesse for robotter og automation. De nye teknologier ses nemlig som en del af løsningen til at indhente noget af det tabte ved at styrke konkurrenceevnen. 

”Odenses frugtbare robot-økosystem er blevet et globalt knudepunkt for robotudvikling. Det er lykkedes os at bygge et stærkt samarbejde på tværs af hele Danmark blandt forskere, studerende, opfindere, investorer, integratorer, forhandlere, leverandører, slutbrugere, fagforeninger, myndigheder og organisationer,” siger Peter Rahbæk Juel. 

Det er femte gang, Odense Investor Summit løber af stablen. 3.-5. marts i 2021 finder arrangementet sted i Odense igen under robotmessen R-21. 

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.03.2026SCM.dk

AI og automatisering ændrer spilleregler for ledelse af forsyningskæden

13.03.2026SCM.dk

AI flytter COO-rollen fra driftschef til strategisk arkitekt

Annonce

SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

10.03.2026SCM.dk

Iran-krigen rammer både sø, luft og energi

04.03.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Circularity is a competitive edge. Period.

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online