Pitching-træning skal sikre unge iværksættere kapital i München

Odenses matchmaking event Odense Investor Summit rejser i år til Münchens robotmesse Automatica, der finder sted d. 8. – 11. december. Danske iværksætter kan her pitche deres vækstambitioner for internationale topinvestorer. For at sikre en god succesrate hjælper Odense Seed and Venture nu byens iværksættere med at lære kunsten at pitche.

Coronapandemien har kun øget den globale interesse for robotter og automation. Foto: Grouleff Communications..

11.09.2020

SCM.dk

Odense er efterhånden blevet Danmarks robothovedstad. På fem år har byen tiltrukket seks milliarder kroner i investeringer. Da kommunens afdeling for tiltrækning og matchmaking af investorer og iværksættere, Odense Seed and Venture, afholdt Odense Investor Summit i juni 2019 deltog 150 investorer, mens 32 udvalgte iværksættere pitchede deres idéer.

I forbindelse med dette års event tilbyder Odense Seed and Venture træning til de håbefulde iværksættere, så deres pitches (præsentationer af forretningsidéer, red.) kan være så overbevisende og professionelle som muligt. Denne erfaring kan de så tage med sig, når Odense Investor Summit gæster den bayerske robotmesse Automatica i december-måned.

Læs også: VTM Summit 2022 vil sætte fokus på iSmart-området 

”Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at hjælpe byens iværksættervirksomheder med at realisere deres vækstpotentiale. Det kræver investeringer, og da mange af virksomhederne er eksportvirksomheder med hele verden som marked, giver det rigtig god mening også at række ud til internationale investorer i en helt anden liga, som man normalt aldrig kommer i nærheden af som startup,” siger Peter Rahbæk Juel, borgmester i Odense, i en pressemeddelelse.

Centrum for udvikling og investering i robotvirksomheder

Arrangementet Odense Investor Summit suppleres nu også året rundt af et digitalt overblik på odenseseedandventure.dk. Her giver Odense Seed and Venture via værktøjet Dealroom et overblik over startups og investorer i robotmiljøet. På investorsiden består miljøet af 130 venturekapitalfonde samt 185 private investorer og business angels.

Coronapandemien har kun øget den globale interesse for robotter og automation. De nye teknologier ses nemlig som en del af løsningen til at indhente noget af det tabte ved at styrke konkurrenceevnen. 

”Odenses frugtbare robot-økosystem er blevet et globalt knudepunkt for robotudvikling. Det er lykkedes os at bygge et stærkt samarbejde på tværs af hele Danmark blandt forskere, studerende, opfindere, investorer, integratorer, forhandlere, leverandører, slutbrugere, fagforeninger, myndigheder og organisationer,” siger Peter Rahbæk Juel. 

Det er femte gang, Odense Investor Summit løber af stablen. 3.-5. marts i 2021 finder arrangementet sted i Odense igen under robotmessen R-21. 

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.06.2026SCM.dk

Indspark: Digitale medarbejdere kan blive industriens vigtigste bindeled

26.06.2026WITRON Group

Sponseret

Order Picking Network - OPN - A paradigm shift in supply chain optimization

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

19.06.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Bliv skarpere på SCM med diplomkurser på DTU

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle