VTM Summit 2022 vil sætte fokus på iSmart-området

Den tilbagevendende VTM-messe i Odense Congress Center blev aflyst i 2020. I stedet skal den finde sted d. 8. – 11. februar 2022, hvor arrangørerne vil sætte et øget fokus på SMART Manufacturing og Additive Manufacturing. Ligeledes skal slutbrugen af produkterne, som er skabt af metalbearbejdning, også i fokus.

VTM Summit løber af stablen d. 8. – 11. februar 2022. Foto: VTM Summit..

08.09.2020

SCM.dk

I løbet af de sidste 14 år har den danske metal- og maskinindustri med et par års mellemrum kunne mødes i Odense Congress Center for at blive inspireret af og klogere på de nyeste udviklinger indenfor branchen. I år har coronapandemien betydet, at årets VTM Summit er udskudt til 2022. Samtidig vil coronakrisen betyde et øget fokus på de teknologiske muligheder i branchen, hvis forsyningskæder har været hårdt ramt af pandemirestriktionerne.

Særligt skal tilføjelsen af temaet ’iSmart’ hjælpe den danske metalindustri med at kunne konkurrere, når COVID-19 lukker en produktion ned.

Manufacturing på en ny måde

Det nye tema ’iSmart’ er blevet fællesbetegnelsen for Additive Manufacturing (3D-printing) og SMART Manufacturing, der dækker over alt fra robotteknologi til internet of things til kunstig intelligens.

”Den danske metal- og maskinindustri er kendt som et foregangsland indenfor teknologi, og vores måde at bruge ny viden er unik. Det skal vi selvfølgelig fortsætte på VTM Summit i 2022,” siger Krista Kristensen, projektleder for VTM Summit, i en pressemeddelelse.

Læs også: På ti år er antallet af robotter i danske virksomheder fordoblet 

Flere i branchen peger netop på, at produktion i Danmark vil være afhængig af smarte og intelligente løsninger, herunder brug af robotter, hvis produktionen skal kunne hamle op med udlandet.

VTM Summit vil også have et øget fokus på slutbrugen af produkterne, som er skabt af metalbearbejdning. Det kan for eksempel være det metal, som bruges i vindmøller, høreapparater, lamper, biler m.fl. Det åbner også VTM for nye udstillervirksomheder og besøgende.

Garant for et stærkt koncept

Med udgangspunkt i værktøjsmaskiner til metalbearbejdning glæder arrangørerne sig til endnu en gang at kunne åbne dørene op for den danske metal- og maskinindustri.

”Jeg er glad for, at vi fortsat har en messe for metalindustrien i Danmark, og det tror jeg heller ikke, vi kan undvære. Vi afholdt en workshop for vores udstillere i starten af året, hvor der var opbakning til VTM Summit 2022 fra branchen. Derfor synes jeg, det er et stærkt fundament, vi har med i vores planlægningsarbejde, og vi er allerede langt med områder som ‘Made in Metal’ og ‘iSMART’, som jeg forventer mig meget af,” siger Krista Kristensen.

I den kommende tid vil arrangørerne bag messen arbejde på at sikre det stærke koncept, som VTM altid har været garant for.

VTM Summit løber igen af stablen d. 8. – 11. februar 2022.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.02.2025SCM.dk

IT-trusselsbilledet er fortsat på et konstant højt niveau

20.02.2025SCM.dk

Stor donation styrker AU’s forskning i digitale tvillinger

04.02.2025SCM.dk

Ny rapport: GenAI-revolution sender virksomheders klimaaftryk i vejret

04.02.2025SCM.dk

Nyt højteknologisk udstyr skal forbedre overfladebelægninger

03.02.2025SCM.dk

Brintrør til Tyskland rykker tættere på virkelighed

03.02.2025SCM.dk

Danskernes onlinehandel nåede nye højder i december

31.01.2025SCM.dk

Cybersikkerhed og cyberrisici vil præge verdens virksomheder i 2025

29.01.2025AGR

Sponseret

Bliv Klar til Fremtidens Forsyningskæde: Indsigt og Strategier til 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

28.02.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Præcise Forecast med ny Microsoft løsning

Den nye app byder på best-in-class Forecasting algoritmer og modeller, enestående brugeroplevelse, intelligente rapporter og analyser

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Live webinar fra Bredana Axcite, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

In an era of increasing cyber threats, regulatory frameworks like the NIS2 Directive and the Cyber Resilience Act (CRA) are shaping the future of cybersecurity across Europe. While NIS2 enforces stricter cybersecurity obligations for suppliers and organizations, CRA complements it by embedding security into digital products from the ground up.

Dato

06.03.2025

Tid

13:00

Sted

Online på MS Teams

Descartes
Webinar
Deloitte x Descartes: Webinarium om Frihandel, CBAM och hållbarhet

Ett unikt samarbete mellan Deloitte och Descartes, där ledande specialister inom global handel och hållbarhet delar sina insikter och praktisk information.

Dato

13.03.2025

Tid

10:30

Sted

Online