VTM Summit 2022 vil sætte fokus på iSmart-området

Den tilbagevendende VTM-messe i Odense Congress Center blev aflyst i 2020. I stedet skal den finde sted d. 8. – 11. februar 2022, hvor arrangørerne vil sætte et øget fokus på SMART Manufacturing og Additive Manufacturing. Ligeledes skal slutbrugen af produkterne, som er skabt af metalbearbejdning, også i fokus.

VTM Summit løber af stablen d. 8. – 11. februar 2022. Foto: VTM Summit..

08.09.2020

SCM.dk

I løbet af de sidste 14 år har den danske metal- og maskinindustri med et par års mellemrum kunne mødes i Odense Congress Center for at blive inspireret af og klogere på de nyeste udviklinger indenfor branchen. I år har coronapandemien betydet, at årets VTM Summit er udskudt til 2022. Samtidig vil coronakrisen betyde et øget fokus på de teknologiske muligheder i branchen, hvis forsyningskæder har været hårdt ramt af pandemirestriktionerne.

Særligt skal tilføjelsen af temaet ’iSmart’ hjælpe den danske metalindustri med at kunne konkurrere, når COVID-19 lukker en produktion ned.

Manufacturing på en ny måde

Det nye tema ’iSmart’ er blevet fællesbetegnelsen for Additive Manufacturing (3D-printing) og SMART Manufacturing, der dækker over alt fra robotteknologi til internet of things til kunstig intelligens.

”Den danske metal- og maskinindustri er kendt som et foregangsland indenfor teknologi, og vores måde at bruge ny viden er unik. Det skal vi selvfølgelig fortsætte på VTM Summit i 2022,” siger Krista Kristensen, projektleder for VTM Summit, i en pressemeddelelse.

Læs også: På ti år er antallet af robotter i danske virksomheder fordoblet 

Flere i branchen peger netop på, at produktion i Danmark vil være afhængig af smarte og intelligente løsninger, herunder brug af robotter, hvis produktionen skal kunne hamle op med udlandet.

VTM Summit vil også have et øget fokus på slutbrugen af produkterne, som er skabt af metalbearbejdning. Det kan for eksempel være det metal, som bruges i vindmøller, høreapparater, lamper, biler m.fl. Det åbner også VTM for nye udstillervirksomheder og besøgende.

Garant for et stærkt koncept

Med udgangspunkt i værktøjsmaskiner til metalbearbejdning glæder arrangørerne sig til endnu en gang at kunne åbne dørene op for den danske metal- og maskinindustri.

”Jeg er glad for, at vi fortsat har en messe for metalindustrien i Danmark, og det tror jeg heller ikke, vi kan undvære. Vi afholdt en workshop for vores udstillere i starten af året, hvor der var opbakning til VTM Summit 2022 fra branchen. Derfor synes jeg, det er et stærkt fundament, vi har med i vores planlægningsarbejde, og vi er allerede langt med områder som ‘Made in Metal’ og ‘iSMART’, som jeg forventer mig meget af,” siger Krista Kristensen.

I den kommende tid vil arrangørerne bag messen arbejde på at sikre det stærke koncept, som VTM altid har været garant for.

VTM Summit løber igen af stablen d. 8. – 11. februar 2022.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle