Pensionsselskab investerer 900 millioner kroner i New York

Sampension køber byggegrund i New York til en værdi af 900 millioner kroner. Her planlægger pensionsselskabet at opføre en gigantisk logistikbygning, som skal være den første af mange investeringer i ejendomme.

Om cirka tre år står Sampensions nye logistikbygning i New York klar. Bygningen kommer til at udgøre det sidste stop før varerne leveres til forbrugeren. PR-foto. .

14.05.2018

SCM.dk

Danmarks tredje største pensionsselskab gør sit indtog i New York. Sampension har netop købt en byggegrund, hvor man vil opføre en logistikbygning. Når bygningen står færdig estimeres det, at investeringen vil have kostet pensionselskabet omkring 900 millioner kroner.

Læs også: Distributionsbranchen ser ind i en usikker fremtid

Samlet set forventer Sampension at investere omkring 5 milliarder kroner i ejendomme over de næste to-tre år.

”Vi mener, at der er en god forretning i at opføre en såkaldt last mile logistics-bygning, især et sted som her. Rammevilkårene er perfekte, og der er en helt fundamental efterspørgsel”, siger Hasse Jørgensen, adm. direktør i Sampension.

Bygningen er placeret cirka ti minutters kørsel fra Lower Manhatten og kommer til at fungere som et sidste stop på varernes vej ud til forbrugerne i New York.

E-handlen boomer
I dag bestiller flere og flere forbrugere deres varer online, derfor bliver der brug for stadig flere logistik-lagre, hvorfra der kan distribueres varer ud til kunderne. Med den nye investering forsøger Sampension at få andel i denne vækst.

”Vi er overbeviste om, at vi med grunden har købt den helt rigtige beliggenhed på det rigtige tidspunkt. Det er svært at komme i betragtning som investor, når det gælder den slags projekter, og derfor er vi utrolig tilfredse med, at det er lykkes”, forklarer Hasse Jørgensen.

Sampension samarbejder med en stor investeringsbank og en mindre lokal samarbejdspartner, som har hjulpet med at føre projektet ud i livet ved at få aftaler med arkitekter, ingeniører og leasingagenten i hus.

Læs også: Ny rapport: Øget e-handel presser de kolde lagre

”Når bygningen står klar om cirka tre år, vil den være en af de første af sin slags, der er på flere etager. Det er nogle dyre kvadratmeter, bygningen kommer til at ligge på, så vi udnytter pladsen ved at bygge opad”, siger Hasse Jørgensen.

Og investeringen i den nye logistikbygning er langtfra den sidste. Sampension planlægger at satse yderligere på ejendomme i fremtiden fremfor aktier og obligationer, som selskabet førhen har investeret i.

- EST

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle