Pakkemængden stiger globalt, men corona efterlader fremtiden uklar

I kølvandet på coronapandemien ser det godt ud for netbutikker og distributører. E-handlen er steget, og resultatet er en vækst i mængden af pakker, der distribueres i verden. Fremtiden har dog aldrig været så uklar, slår Pitney Bowes fast i sit årlige pakkeforsendelsesindeks.

UPS vil til at fokusere på ”better, not bigger”. Foto: DSV Panalpina.

21.10.2020

SCM.dk

I 2019 ramte verden over 100 milliarder pakker distribueret på et år. I sit årlige pakkeforsendelsesindeks vurderer amerikanske Pitney Bowes, at tallet kan blive tredoblet inden udgangen af 2026.

Det er dog i den optimistiske prognose. For første gang har virksomheden måtte komme med en række bud på de næste par års udvikling i stedet for ét. Coronapandemien er årsagen til den tøvende vurdering af fremtiden. Følger udviklingen den forsigtige prognose, må vi ”nøjes” med en fordobling af pakkemængden indenfor seks år, skriver mediet Freight Waves. 

Usikkerheden afspejler sig også ved, at omsætningen globalt ikke har fulgt med mængden af pakker, der samlet set er vokset med 18 procent. Omsætningen er kun vokset med 11 procent.

Samtidig er omkostningerne steget i kraft af, at virksomheder har skulle tilpasse sig restriktioner, der forhindrer spredningen af COVID-19-virusset. Det har ført til, at en række amerikanske virksomheder, som FedEx og UPS, har indført prisstigninger og tillæg for at dække omkostningerne. Det skriver mediet Supply Chain Dive.

Læs også: Amazon udvider på logistikken – og udvider og udvider

UPS har valgt at fokusere på ”better, not bigger”, og generelt har det fået distributører til at være selektive omkring, hvilke pakker de vælger at sende for at sikre et overskud, skriver mediet.

”Mens pakkemængden vokser, kæmper transportører for at holde trit med konkurrencen og kundeefterspørgslen, levere innovative, nye kundeoplevelser, digitalisere teknologier og investere i infrastruktur - alt sammen mens de leverer bæredygtige indtægter”, siger vicepræsident ved Sending Technology Solutions Jason Dies i en pressemeddelelse.

Indekset er sammensat af data fra 13 forskellige lande, og dækker kun pakker, der vejer op til 32 kilo. Befolkningstallet i de 13 lande udgør til sammen 3,8 milliarder mennesker. På tværs af disse lande sendes 84 procent af alle pakker fra enten Kina, USA eller Japan.

Kilde: Freight Waves, Supply Chain Dive 

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025SCM.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Risikostyring af informationssikkerhed i den finansielle sektor

På dette diplomkursus får du inspiration til, hvordan ISO/IEC 27005-standarden kan anvendes ift. de krav, DORA stiller til styring af digitale risici herunder etablering af en samlet risikostyringsramme.

Dato

23.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn