Optimate overtager ERP-forretning af nordjysk IT-virksomhed

ERP-konsulentforretningen hos virksomheden Systemate er blevet overtaget af Optimate og skal give forretningen styrkede teknologiske kompetencer og understøtte en bredere kundeflade.

René J. Frøkjær fra Optimate (th.) og Jess Kristensen fra Systemate (tv.) giver en coronareglementeret albue på det nye aftale om overtagelse. Foto: Optimate.

04.05.2020

SCM.dk

Systemates konsulentforretning, der arbejder med Dynamics AX/365 FO, er per 1. maj nu blevet sammenlagt med Optimates nuværende forretning i Aalborg, og skal skabe en endnu mere slagkraftig konstellation i det nordjyske. 

Læs også: ”Vi skal ikke være ERP-selskabet, der bliver hacket!”

"Kundernes behov indenfor ERP-området bliver stadigt mere komplekse, og ved at sammenlægge de to forretninger, vil vi kunne udvide vores ydelser, og dermed endnu bedre kunne understøtte vores kunders forretningsmæssige behov”, siger CEO René J. Frøkjær fra Optimate.

Med opkøbet vil Optimate kunne få styrket sine kompetencer inden for blandt andet IoT, Machine Learning og RPA Software. Teknologier, der i stigende grad efterspørges i industrien i takt med cloud-løsninger som ERP, BI, CRM og lignende vinder indpas.

Et godt match
I ultimo 2019 valgte Systemate at fokusere sin indsats på softwareløsninger, hvor opkøbet skal understøtte virksomhedens ambitioner om kundernes digitalisering, og være med til at automatisere forretningsprocesser, der taler sammen med forskellige IT-løsninger.

”Systemate valgte da at afdække muligheden for, at finde en ny ejer til vores ERP-forretning, som dels vores medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere kunne være trygge ved og se en fremtid i. Optimate blev ret hurtig vores første valg, og jeg er glad for, at vi i dag kan give stafetten videre til Optimate”, siger CEO for Systemate, Jess Kristensen.

Selvom der hersker usikkerhed i markedet, så var opkøbet en mulighed, som Optimate ikke kunne lade glide ud mellem fingrene. 

"Vi er virkelig glade for det her opkøb. Opkøbet bærer mange synergier med sig, og det er også derfor, vi har foretaget denne investering nu på trods af den igangværende corona-situation”, siger René J. Frøkjær. Foto: Optimate..

"Vi er virkelig glade for det her opkøb. Opkøbet bærer mange synergier med sig, og det er også derfor, vi har foretaget denne investering nu på trods af den igangværende corona-situation”, siger René J. Frøkjær og tilføjer:

"Vi har undervejs i købsprocessen haft vores overvejelser om, hvorvidt vi skulle fortsætte, men det her var for godt til ikke at gennemføre det. Vi har været meget selvsikre omkring, at det var det rigtige valg – og det gælder både omkring medarbejder og kunder”.

Stærke inden for kompleks logistik og produktion
De virksomheder, der i dag er kunder i Systemates ERP-forretning, overgår til Optimate, og vil fremover have muligheden for at drage fordel af en noget større leverance- og supportorganisation.

Begge virksomheder har gennem årene leveret indenfor områderne kompleks logistik og produktion, og dermed er der udover markedsmæssig synergi, også kompetencemæssigt et godt fit mellem de to forretninger. 

”Det at kunne levere præcist, hurtigt og med høj kvalitet har igennem årene været et varemærke for Optimate, og det er samme indtryk vi som konkurrent har af Systemate”, siger René J. Frøkjær.  

Læs også: Coronakrisen giver plads men også hovedbrud for transport- og logistikbranchen

Af samme årsag forventer René J. Frøkjær da også, at sammenlægningen af de to forretninger vil foregå gnidningsfrit. 

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle