Nordjyske virksomheder dropper outsourcing

Nordjyske virksomheder vender tilbage til lokalområdet efter forsøg med outsourcing. Initiativet støttes af Rebild Kommune.

Nordjylland tager arbejdspladser tilbage til regionalområdet, efter de har været outsourcet.Foto: Flickr/Poul-Werner Dam..

09.10.2015

SCM.dk

Nordjyske virksomheder har fået nok af outsourcing og hiver nu produktionen tilbage til lokalområdet. Det skriver Finans.dk.

Det er Rebild Business, som arbejder med virksomhederne, der noterer sig at flere virksomheder, tager arbejdspladserne tilbage fra udlandet.

Læs også: Dansk søfart vil stadig bruge indisk ophugning

”Vi kan se, at efter en lang årrække med fokus på outsourcing i erhvervslivet, er der flere som nu tager produktion hjem igen og satser endnu mere på produktion," siger erhvervs- og turistchef i Rebild kommune, Jane Bejlegaard Lindberg,  til Finans.dk og uddyber:

”Derfor er det afgørende for os at få øget fart i samarbejde mellem virksomhederne. Et netværk giver dem viden og indblik i hinandens forretning samt skaber synergi på tværs af brancher og virksomheder.”

Læs også: Danske virksomheder mangler strategi for it-outsourcing

Derfor har kommunen skabt et plenum for at få virksomheder til at kommunikere på kryds og tværs og hjælpe hinanden med gode og dårlige erfaringer.

”Konkurrencen er hård blandt produktionsvirksomheder, og især de som arbejder med eksport. Derfor er det afgørende for de lokale virksomheder at kunne sparre med hinanden - og måske endda i fællesskab skabe bæredygtige løsninger”, siger Jane Bejlegaard Lindberg.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online