Mulighederne for automation vokser med OnRobots nye gripper

Fremstillingsindustrien får endnu flere automationsmuligheder med et nyt produkt fra OnRobot i Odense. Den nye brugervenlige og dermed meget ”grydeklare” magnetiske, elektriske gripper MG10, udvider producentens sortiment af brugervenlige gribeværktøjer til industrirobotter og cobots.

Det er anden gang indenfor to uger at OnRobot lancerer sit næste produkt; den automatiserede magnetiske gripper. Foto: OnRobot..

19.03.2021

SCM.dk

Kadencen er høj i OnRobots udviklingsafdeling, som igen har haft travlt med at innovere inden sit felt, end of arm tooling til kollaborative robotapplikationer. Allerede to uger efter seneste produktlancering kan den kun seks år gamle virksomhed OnRobot nu præsentere sit produkt nummer 16 i rækken. 

Nyskabelsen hedder MG10, og der er tale om en alsidig, højtydende, brugervenlig magnetiske gripper. Den kan automatisere materialehåndtering, montageopgaver og maskinpasning i fremstillingsindustrien. I lighed med alle OnRobots andre produkter er MG10 fuldt kompatibel med alle større robotmærker via OnRobots interface One System Solution.

Læs også: Ny elektrisk vakuumgriber sparer dig 90 procent 

”Standard magnetiske gripperne er problematiske at bruge, fordi du for at kompensere for grippernes manglende funktionalitet er nødt til at lave manuelle justeringer, næsten hver gang du skifter til et nye emne eller en anden applikation,” siger Enrico Krog Iversen, CEO i OnRobot, i en pressemeddelelse. "OnRobots innovative MG10-gripper eliminerer alt det besvær og bøvl takket være dens justerbare kraftfunktioner, der gør det hurtigt og nemt at implementere præcise materialehåndteringsapplikationer"

Den nye MG10-griber er designet til at klare maskinpasning, montage og andre opgaver inden for materialehåndtering, som hidtil har krævet dyre og komplekse pneumatiske gribere at automatisere.

”Mens de pneumatiske løsninger kræver ekstern lufttilførsel, kabler og løbende vedligeholdelse, er MG10 et enkelt og intuitivt out of the box produkt, som er langt billigere at sætte i drift end dets pneumatiske pendant,” siger Enrico Krog Iversen.

Håndterer også vanskelige overflader

Derudover sørger MG10 for en præcis og sikker håndtering af emner med en grov, ujævn eller perforeret overflade, hvilket gør gripperen perfekt til en lang række applikationer inden for fremstillingsindustrien, herunder også bil- og flyproduktion.

”Eftersom industrien generelt bevæger sig i retning af lav volumen og stor produktvarians, er evnen til hurtigt at skifte mellem forskellige opsætninger ikke bare nyttig. Den er blevet helt essentiel. MG10 er den eneste magnetiske gripper på markedet, der er tilstrækkelig alsidig, intelligent og let at bruge, så den hurtigt kan omplaceres fra opgaver med maskinpasning til palletering af metalplader. Det er ”plug and produce” uden besvær,” fastslår Enrico Krog Iversen.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

30.06.2025Global AGV

Sponseret

"Den Usynlige Faktura" - superskurken i din drift

25.06.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Effektiv opmærkning hos Kohberg

24.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Radical reduction

20.06.2025SCM.dk

300 millioner skal styrke tusindvis af SMV’ers resiliens

19.06.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Unlocking efficiency with S/4HANA PP/DS Scheduling Optimizer

18.06.2025SCM.dk

Dansk teknologi hæver barren for råmælksost i Europa

17.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når automatisering kræver mere end standard

16.06.2025SCM.dk

Danmark gør klar til nye produktionseventyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen