Mulighederne for automation vokser med OnRobots nye gripper

Fremstillingsindustrien får endnu flere automationsmuligheder med et nyt produkt fra OnRobot i Odense. Den nye brugervenlige og dermed meget ”grydeklare” magnetiske, elektriske gripper MG10, udvider producentens sortiment af brugervenlige gribeværktøjer til industrirobotter og cobots.

Det er anden gang indenfor to uger at OnRobot lancerer sit næste produkt; den automatiserede magnetiske gripper. Foto: OnRobot..

19.03.2021

SCM.dk

Kadencen er høj i OnRobots udviklingsafdeling, som igen har haft travlt med at innovere inden sit felt, end of arm tooling til kollaborative robotapplikationer. Allerede to uger efter seneste produktlancering kan den kun seks år gamle virksomhed OnRobot nu præsentere sit produkt nummer 16 i rækken. 

Nyskabelsen hedder MG10, og der er tale om en alsidig, højtydende, brugervenlig magnetiske gripper. Den kan automatisere materialehåndtering, montageopgaver og maskinpasning i fremstillingsindustrien. I lighed med alle OnRobots andre produkter er MG10 fuldt kompatibel med alle større robotmærker via OnRobots interface One System Solution.

Læs også: Ny elektrisk vakuumgriber sparer dig 90 procent 

”Standard magnetiske gripperne er problematiske at bruge, fordi du for at kompensere for grippernes manglende funktionalitet er nødt til at lave manuelle justeringer, næsten hver gang du skifter til et nye emne eller en anden applikation,” siger Enrico Krog Iversen, CEO i OnRobot, i en pressemeddelelse. "OnRobots innovative MG10-gripper eliminerer alt det besvær og bøvl takket være dens justerbare kraftfunktioner, der gør det hurtigt og nemt at implementere præcise materialehåndteringsapplikationer"

Den nye MG10-griber er designet til at klare maskinpasning, montage og andre opgaver inden for materialehåndtering, som hidtil har krævet dyre og komplekse pneumatiske gribere at automatisere.

”Mens de pneumatiske løsninger kræver ekstern lufttilførsel, kabler og løbende vedligeholdelse, er MG10 et enkelt og intuitivt out of the box produkt, som er langt billigere at sætte i drift end dets pneumatiske pendant,” siger Enrico Krog Iversen.

Håndterer også vanskelige overflader

Derudover sørger MG10 for en præcis og sikker håndtering af emner med en grov, ujævn eller perforeret overflade, hvilket gør gripperen perfekt til en lang række applikationer inden for fremstillingsindustrien, herunder også bil- og flyproduktion.

”Eftersom industrien generelt bevæger sig i retning af lav volumen og stor produktvarians, er evnen til hurtigt at skifte mellem forskellige opsætninger ikke bare nyttig. Den er blevet helt essentiel. MG10 er den eneste magnetiske gripper på markedet, der er tilstrækkelig alsidig, intelligent og let at bruge, så den hurtigt kan omplaceres fra opgaver med maskinpasning til palletering af metalplader. Det er ”plug and produce” uden besvær,” fastslår Enrico Krog Iversen.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

02.01.2026SCM.dk

AI har potentialet – men produktionen halter bagefter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online