Mens ufaglærte kæmper om jobs, skriger virksomheder på faglært arbejdskraft

Selvom 2020 bød på en krise uden lige, har ikke alle brancher været lige hårdt ramt. Og i takt med genåbningen kan dansk økonomi opleve et decideret genåbningsboom – hvis altså ikke vores mangel på arbejdskraft spænder ben for boomet.

03.05.2021

SCM.dk

20,6 procent af rekrutteringsforsøg var forgæves mellem oktober 2020 og marts 2021. Det viser en ny rekrutteringssurvey fra Styrelsen for Arbejdskraft og Rekruttering, STAR. Tallet er oppe fra 19,5 procent i december måned og fortæller, at vi er tilbage til samme niveau som før krisen, når det gælder mangel på arbejdskraft.

”Jeg synes, at det er alvorligt, at virksomhederne har så svært ved at finde de rigtige medarbejdere. Vi er tilbage til niveauet fra før corona. Det risikerer at sætte det kommende opsving over styr. Det vil være skidt for erhvervslivet og samfundet generelt”, udtaler adm. direktør i DA, Jacob Holbraad til Berlingske.

Hvor er de uopfordrede ansøgninger?

Udviklingen mærker man allerede hos Give Steel – også selvom virksomheden normalt ikke er de første til at blive ramt, når der mangler arbejdskraft. Antallet af uopfordrede ansøgninger er nemlig et af de laveste, som Give Steel har set.

”Vi skal nok få vores medarbejdere, og det kan godt være, at Danmark kan klare sig igennem frem til sommer, men sker der ikke noget politisk, løber vi ind i en gigantisk overophedning, når vi ser et år frem”, siger Torben Larsen, der er adm. direktør i Give Steel.

Læs også: Jobportal kommer danske vognmænd til undsætning

Han peger blandt andet på håndværkerfradraget, som en årsag til overophedningen. Byggebranchen har nemlig - som en af få - ikke haft stor nedgang på grund af corona. Det viser sig også i branchen forgæves rekrutteringsrate, som lå på 36 procent hen over efteråret.

Selvom flere formåede at besætte stillingen med en ny kollega, som dog ikke havde alle de ønskede kvalifikationer, er det også i byggebranchen, at stillingen oftest bare ikke bliver besat.

Aktivering, udlændige og uddannelse

Udover et håndværkerfradrag, der sætter skub i efterspørgslen på byggeri og renovation, ser eksperter også andre årsager til det store rekrutteringsbesvær.

Cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Erik Bjørsted mener, at der er tale om, at vi skal have genstartede motorerne efter aktiveringsindsatsen for ledige blev sat i dvale under nedlukningen. Derudover har restriktionerne også mindsket mulighederne for at få udenlandsk arbejdskraft til landet – en udvikling, som allerede nu vender i takt med genåbning.

To benspænd, der dog ikke bliver løst i kraft af genåbningen, er det tab af arbejdskraft som regeringens ”Arne-pension” kommer til at koste, samt at få de unge igennem uddannelsessystemet.

Læs også: Aktive investeringer hjælper virksomheder under corona

”Det er simpelthen så frustrerende, at den nu er gal igen med mangel på arbejdskraft i industrien. Årsagen er helt enkelt, at der ikke bliver uddannet nok faglærte. Nu går den altså ikke længere”, siger Thomas Søby, der er cheføkonom i Dansk Metal. Han tror ikke, at problemerne kan løses uden politisk hjælp.

”Virksomhederne skal tage flere lærlinge, og fra politisk hold må der tages initiativer, der kan styrke erhvervsuddannelserne. Det er begrædeligt, at vi allerede nu står foran denne type problemer igen”, afslutter han.

Kilde: Berlingske

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

03.02.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn