Maersk vil investere 35 milliarder kroner i indiske havne

A.P. Møller - Maersk formand Robert Maersk Uggla og topchefen i APM Terminals, Keith Svendsen drøftede i den forgange uge mulighederne for milliardinvesteringer i Indien med landets premierminister Narendra Modi.

Maersk-formand Robert Uggla Maersk, Indiens premierminister Narendra Modi og APM Terminals CEO drøftede i den forgangne uge danske milliard-investeringer i indiske havne og terminaler.. Foto: Maersk

03.03.2025

SCM.dk

APM Terminals er allerede markant tilstede i Indien, hvor selskabet håndterer mere end 3 mio. containere årligt i terminalerne i Pipavav og Mumbai.

Men nu ser selskabet en investeringsmulighed på omkring 5 mia. dollar - ca. 35 mia. kr. - i havne, terminaler og udbygning af infrastrukturen på land.

"Vi mener, at vi som koncern kan spille en rolle i at reducere logistikomkostningerne ved at sikre, at vores kunder får adgang til alle deres forsyningskædebehov ét sted – fra alle transportformer til havnehåndtering, lagerføring og distribution," siger CEO for APM Terminals, Keith Svendsen ifølge et opslag på Linkedin.

-emte

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

22.04.2025SCM.dk

Kina raser over nye amerikanske havneafgifter

22.04.2025SCM.dk

Stor stigning i aflyste sejladser midt i USA-Kina handelsstrid

16.04.2025SCM.dk

IMO vedtager klimaaftale - med plads til forbedringer

15.04.2025SCM.dk

Trumps toldkrig mod Kina fører til aflyste sejladser

15.04.2025SCM.dk

El-andelen stiger i vare- og lastbilsalg trods samlet fald i varebiler

10.04.2025SCM.dk

DSV køb af DB Schenker er godkendt af EU

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle