Maersk Tankers søsætter digitalt firma til effektivisering af trampfart

Et nyt, selvstændigt digitalt selskab under Maersk Tankers skal være med til at reducere CO2-udledningen og effektivisere brugen af fartøjer i trampfartindustrien gennem optimering af hastighed, ruter og brændstofindkøb.

Maersk Tankers har mere digitalisering i kikkerten, og med det nye selskab vil man optimere trampfarten gennem software. Foto: Maersk Tankers.

09.01.2020

SCM.dk

Som en del af sin digitaliseringsstrategi lancerer Maersk Tankers nu et nyt, selvstændigt digitalt selskab – indtil videre uden navn – der skal reducere CO2-udledningen og øge indtjeningen for fartøjer i den såkaldte trampfartindustri, hvor de enkelte skibe ikke har faste ruter eller havne, men bliver booket fra tur til tur.

Læs også: Maersk Tankers beholder rotorsejl efter succesfuld testsejlads

Den nye virksomhed skal udvikle og sælge softwaren SimBunker til skibsejere og ledere i industrien for at hjælpe dem med at bruge deres fartøjer mere effektivt. Det vil både øge indtjeningen og sænke CO2-udslippet, og på den måde støtte op om branchens ønske om en mere bæredygtig udvikling.

Søren C. Meyer er CEO for det indtil videre unavngivne selskab. Foto: Maersk Tankers.

Konkret kan SimBunker, der er opstået internt i Maersk Tankers, optimere rederens udgifter til brændstof (bunkerolie), som kan udgøre op til 60 procent af udgifterne til en tur, ved at vælge de bedste løsninger, når det gælder hastighed, rute og brændstofindkøb.

Maersk Tankers har, foruden reduktion af sit eget CO2-udslip, arbejdet strategisk med digitalisering på en række fronter på både internt og eksternt siden 2016, og spin-off-projektet er ifølge selskabets et vidnesbyrd om de håndgribelige resultater, man har opnået de seneste år.

”Digitalisering vil forbedre kunde- og partneroplevelsen, transformere vores forretning og bidrage til en mere effektiv drift, til gavn for både bæredygtighed og indtjening. Det bliver stadig vigtigere i en tid, hvor shippingindustrien må og skal omstille sig til at gøre sit for at håndtere de komplekse udfordringer, som klimaforandringerne og ny lovgivning medfører”, siger CEO for Maersk Tankers, Christian M. Ingerslev.

Direktør for den nye enhed, der officielt blev søsat i tirsdags, den 7. januar, bliver Søren C. Meyer, der kommer fra en stilling som Chief Asset Officer for Maersk Tankers. Rundt om sig får han et hold af både nye folk og tidligere ansatte fra Tankers’ digitaliseringsteam.

Læs også: Shippingindustrien skal øge ambitionerne, hvis IMO’s klimamål skal opnås

”Vi skal arbejde sammen med aktører fra hele industrien for at optimere partnernes brændstofudgifter gennem brug af store mængder data og analyser. Vi tror meget på, at den type samarbejde og digitale metoder er instrumentelle for at hjælpe industrien på vej mod grønnere vækst”, siger Søren Meyer.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart