Mærsk vækster i tredje kvartal

Tredje kvartal af 2018 viser vækst hos Mærsk – både på vand og til lands med 31 procent.

Mærsks vækst stiger i tredje kvartal med sammenlagt 31 procent. Foto: Mærsk..

16.11.2018

SCM.dk

“Godt inde i vores omstilling, skrider det frem med integrationen af vores forretningskoncept om bedre at servicere kunderne og åbne op for det fulde vækstpotentiale indenfor logistik og service. Derfor er jeg glad for at se omsætningsvækst i tredje kvartal, inklusive supply chain services”, siger Søren Skou, CEO i A.P. Møller–Mærsk, og fortsætter:

”Vores profit- og pengestrømme er under forbedring, positivt påvirket af det nødbunkertillæg, der blev annonceret på grund af væsentlig stigning i bunkerprisen, synergierne fra Hamburg Süd og et stærkt samarbejde mellem hav- og vores terminal-aktiviteter”.

Bunkerprisen, den pris det koster at fylde brændstof på skibene, er steget med 47 procent siden sidste år.

Læs også: Mærsk: Turen på Nordhavnsruten var en engangsforestilling

”Vores forretningsperformance til havs er stadig udfordret af stigende bunkerpriser, der ikke bliver 100 procent kompenseret af højere fragtrater. Men vi fortsætter med at se forbedrede resultater i tredje kvartal efter en svag start i 2018”, forklarer Søren Skou.

Sammenlignet med tredje kvartal af 2017, steg logistik- og serviceomsætningen med 7,5 procent og supply chain management med 16 procent. Det skyldes blandt andet udviklingen af nye produkter, som skal forbedre kundeoplevelsen. Det inkluderer desuden lanceringen af ’Instant Booking Confirmation'-systemet, der skal gøre booking nemmere for kunderne.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.06.2026Descartes

Sponseret

Descartes Releases Global Shipping Report on Strait of Hormuz Disruption

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle