Logicenters tager første spadestik til højteknologisk logistikejendom i Køge

Førstespadestik er netop taget til Logicenters nye højteknologiske Cross-dock terminal i Køge med et samlet areal på 6.700 m2. Bygningen bliver skræddersyet til den nye lejer BHS Logistics og forventes at stå klar til foråret 2022.

CEO IBHS Logistics, Morten Studsgaard (tv), og Commercial Manager for Logicenters, Thomas Petersen, markerede det gode samarbejde ved at sætte spaderne synkront i jorden til første spadestik for et nyt højteknologisk logistikcenter i Skandinavisk Transport Center ved Køge. Foto: Logicenters.

29.09.2021

SCM.dk

Tidligere i år blev det offentliggjort, at den ambitiøse transport-og logistikvirksomhed BHS Logistics bliver første lejer i Logicenters’ nye logistikcenter i Køge. Mandag den 13. september blev første spadestik taget til et anlæg, der bliver skræddersyet til den nye lejers specifikke behov.

Der er tale omen skræddersyet Cross-dock terminal, der samtidig bliver første bygning på Logicenters 60.000 m2 store logistikareal i logistikparken Skandinavisk Transport Centerved Køge. Det nye anlæg kommer til at bestå af 4.400m2 logistikfaciliteter, som kan leve op til BHS Logistics særlige krav til pharma-transport, foruden 2.300 m2 kontorareal. Bygningen vil blive udviklet i overensstemmelse med Logicenters ambitiøse bæredygtighedsstrategi blandt andet med mulighed for installering af solceller på taget.

”Vi er meget stolte over, at vi nu kan gå i gang med at opføre terminalen for BHS Logistics. Ligesom os har også BHS Logistics ambitiøse mål for bæredygtighed, som terminalen kommer til at kunne opfylde udover, at den vil øge effektiviseringen af selve logistikbehandlingen. Vi ser frem til at byde vores første lejer velkommen på vores nye anlæg i Køge”, siger Thomas Petersen, som er Commercial Manager for Logicenters.

Læs også: BHS Logistics rykker ind i nyt stort logistikcenter ved Køge

Anlægget i Køge ligger strategisk godt for logistik og transport-virksomheder i nærheden af Køge Havn og de centrale europæiske motorveje E20, E55 og E47.

”Det er glædeligt, at første spadestik til vores nye terminal nu er taget. Den bliver en del af vores satsning på at udvikle og effektivisere vores logistik i Hovedstadsområdet. Vi takker Logicenters for et godt samarbejde indtil nu og ser frem til at flytte ind i det nye anlæg i løbet af 2022”, siger Morten Studsgaard, CEO iBHS Logistics.

- KCP

STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

28.01.2026KNAPP A/S

Sponseret

6 løsninger til at forbedre din lagerdrift

28.01.2026WITRON Group

Sponseret

“The first violin in a perfectly tuned supply chain orchestra”

28.01.2026SCM.dk

JYSK halverer reklamationer gennem ti års kvalitetsarbejde

27.01.2026SCM.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

27.01.2026Axacon A/S

Sponseret

Når alt andet er digitalt, hvorfor hænger lageret så fast i gamle vaner?

26.01.2026SCM.dk

Nyt hovedlager kører fuldt blus hos landet største autogrossist

21.01.2026SCM.dk

Taulov Dry Port bliver større og stærkere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn