Lidl klar med to biogaslastbiler i København

To lastbiler med komprimeret biogas i tankene er begyndt at køre med dagligvarer for Lidl i Storkøbenhavn. Teknologien reducerer både CO2- og partikeludslippet markant, ligesom de støjer langt mindre. ”Vi er i starten af en omstillingsproces”, lyder det fra detailkæden.

Head of Logistics Allan Nielsen (tv) og Chief Operating Officer Marcus Gustafsson (th) ses her foran de to nye specialbyggede kølelastbiler på Lidls logistikcenter i Køge. Foto: Lidl.

21.02.2020

SCM.dk

”Som landsdækkende dagligvarekæde udfører vi hver dag et stort antal transporter fra vores logistikcentre i hhv. Kolding og Køge til vores i alt 125 butikker over hele Danmark. Det skal vi gøre så effektivt og miljørigtigt som muligt, og her passer biogaslastbiler rigtig godt til vores transporter i tæt bebyggede områder.”

Læs også: Scania klar med første lastbil på flydende biogas

Ordene kommer fra supermarkedskæden Lidls Head of Logistics, Allan Nielsen, og biogaslastbilerne han taler om, er de to Scania P 340-distributionslastbiler, som to vognmandsfirmaer fik leveret forleden, og som er begyndr at køre med dagligvarer for Lidl i Storkøbenhavn.

Mere specifikt skal bilerne køre på komprimeret biogas, hvorved CO2-udslippet reduceres markant, ligesom de køler lasten med såkaldt cryoteknik. Køling via cryoteknik gør dem 97 procent CO2-neutrale ift. traditionelt dieseldrevet køleanlæg, og kommer til at spare miljøet og Lidl for op til 15 ton CO2 om året pr. lastbil.

Derudover reduceres partikeludslippet takket være den markant renere forbrænding i gasmotorerne, som desuden er yderst lydsvage, hvorved støjforureningen også bliver betydeligt mindre.

Selvom to lastbiler ikke fylder meget i Lidls logistiknetværk, så repræsenterer de fortsættelsen af den klimastrategi, som Lidl tog hul på for fem år siden med levering af den første gaslastbil.

”Vi er i starten af en omstillingsproces mod fuldstændige bæredygtige transporter. Vi disponerer dagligt ca. 50 køretøjer fordelt på trækker-/trailere over de længere distancer og forvogne over de kortere distancer. Her vurderer vi, at biogaslastbiler i øjeblikket er den mest bæredygtige løsning i forhold til reduktion af CO2- og partikeludslip, brændstoføkonomi og driftssikkerhed til distribution i byerne, og her passer Scanias nye gaslastbiler perfekt”, siger Allan Nielsen.

Håber på bedre netværk af gastankstationer
Ved at køre på biogas i stedet for naturgas opnås en endnu højere CO2-reduktion, idet biogassen – afhængig af råvarer og produktionsmetode – kan give en CO2-reduktion på langt over 100 procent, oplyser Scania. Det skyldes blandt andet, at biogassen, hvis den produceres af f.eks. gylle, forhindrer at der frigives metan, hvis gyllen i stedet var blevet anvendt som gødning på markerne.

Metangas skader atmosfæren 25 gange mere end CO2, og ved at omdanne gyllen til biogas og anvende den f.eks. i transportsektoren i stedet for dieselolie undgås således både metangasudslip og CO2-udslip til atmosfæren fra forbrænding af dieselolien.

”I Lidl har vi et skarpt fokus på vores bæredygtighedsstrategi indenfor logistik, og vi har allerede en lastvogn med en anden grøn teknologi i drift. Med de to nye lastbiler synes vi imidlertid, vi tager endnu et skridt i den rigtige retning, og der er ikke nogen tvivl om, at vi skal videre ad den vej. Bæredygtighed er en bevidst og målrettet strategi hos Lidl”, siger Chief Operating Officer i Lidl, Marcus Gustafsson.

At køleteknikken på lastbilerne ikke er 100 procent CO2-neutral, skyldes de ressourcer, der bliver brugt til opsamling, filtrering, kondensering og transport af den flydende CO2.

Læs også: Arla tester to biogaslastbiler i København

”Jeg håber, at vi med de nye lastbiler vil kunne høste nogle flere erfaringer, så nettet af tankstationer, hvor man kan tanke gas og CO2 i Danmark bliver udvidet, så det bliver attraktivt for flere at gøre deres logistik mere miljøvenlig”, slutter Allan Nielsen.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

OK runder milepæl: Ny standard for pausen på motorvejen

13.05.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Ét samlet, temperaturstyret logistikcenter – tre zoner, én integreret løsning

SCM.dk

Forbrugerkrav presser fødevareproducenter til lokal sourcing

SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Universal Robots øger produktiviteten med 500 % hos DCL Logistics

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Hvordan 3 MiR1000 AMR'er optimerer lagerlogistikken hos ICM

11.05.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automatiseringen når rampen – det næste strategiske skridt i supply chain

11.05.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Flow uden flaskehalse – sådan optimerer du din intralogistik i 2026

11.05.2026TECSYS A/S

Sponseret

Optimering af intralogistik reducerer spild og ventetid

11.05.2026Kardex Danmark

Sponseret

Fra varemodtagelse til afsendelse: Data som drivkraft for fremtidens materialeflow

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia