IT-kriminelle udnytter corona i angreb på virksomheder

Cybertruslen er steget det seneste år. Særligt phishingangreb har virksomheder oplevet flere af, og de it-kriminelle er ikke bange for at bruge corona til at lokke virksomheder i fælden. Det viser PWC’s årlige opgørelse for cybersikkerhed i danske virksomheder.

Flere virksomheder udsættes for cyberangreb, og flere rammes af phishingangreb. Arkivfoto..

28.12.2020

SCM.dk

Det gør virksomheder mere udsatte, at de i forbindelse med den landsdækkende nedlukning i foråret og efterfølgende hjemsendelser har brugt fjernarbejde i langt højere grad end normalt.

Derfor bør virksomheder nytænke deres cybersikkerhedsstrategi, fastslår PWC i deres årlige Cybercrime Survey. Men kun 29 procent af virksomheder har udviklet deres cyberberedskab til at kunne håndtere truslerne forbundet med coronakrisen.  

Læs også: Hackere udnytter svage led i virksomheders forsyningskæder

Særligt phishingangrebene har båret præg af et år i coronas tegn. En tredjedel af phishingangreb har været relateret til corona i 2020, oplyser virksomheder. Det kunne for eksempel være en falsk mail fra myndighederne om nye restriktioner eller økonomiske hjælpepakker.

Ansattes ubevidste handlinger er blevet anset som en af de største trusler for virksomheders cyber- og informationssikkerhed i en række år. I år blev de ansatte for første gang ikke længere set som den største trussel. Mens 69 procent af virksomheder bekymrer sig om de ansattes ubevidste handlinger, bekymrer organiseret kriminalitet i år hele 72 procent.

Derfor er det vigtigt, at medarbejderne stadig trænes i at spotte og undvige phishingangreb, påpeger PWC. Et ubevidst klik fra en travl medarbejder kan nemlig være forskellen mellem et succesfuldt og et fejlslagent angreb.

Læs også: 9 ud 10 virksomheder har lav sikkerhedskultur

Generelt har særligt phishingangreb ramt de danske virksomheder i år. 79 procent tilkendegiver, at de har været udsat for et sådant angreb i 2020. Angrebenes succes kan ifølge PWC skyldes, at angrebene bliver mere avanceret og i højere grad målrettet virksomhedens svageste led.

Derudover fortæller 6 ud af ti virksomheder, at de har været udsat for et cyberangreb indenfor de seneste 12 måneder. Sidste år var det kun halvdelen og året før endnu færre. Andre typer af sikkerhedshændelser, som de danske virksomheder oplever, er for eksempel finansiel svindel eller hændelser relateret til leverandørfejl.

Kilde: PWC

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

17.04.2026SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

SCM.dk

Maersk åbner nyt højteknologisk kæmpelager i Asien

SCM.dk

Maersk CEO stod skoleret i Kina

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia