IT-kriminelle udnytter corona i angreb på virksomheder

Cybertruslen er steget det seneste år. Særligt phishingangreb har virksomheder oplevet flere af, og de it-kriminelle er ikke bange for at bruge corona til at lokke virksomheder i fælden. Det viser PWC’s årlige opgørelse for cybersikkerhed i danske virksomheder.

Flere virksomheder udsættes for cyberangreb, og flere rammes af phishingangreb. Arkivfoto..

28.12.2020

SCM.dk

Det gør virksomheder mere udsatte, at de i forbindelse med den landsdækkende nedlukning i foråret og efterfølgende hjemsendelser har brugt fjernarbejde i langt højere grad end normalt.

Derfor bør virksomheder nytænke deres cybersikkerhedsstrategi, fastslår PWC i deres årlige Cybercrime Survey. Men kun 29 procent af virksomheder har udviklet deres cyberberedskab til at kunne håndtere truslerne forbundet med coronakrisen.  

Læs også: Hackere udnytter svage led i virksomheders forsyningskæder

Særligt phishingangrebene har båret præg af et år i coronas tegn. En tredjedel af phishingangreb har været relateret til corona i 2020, oplyser virksomheder. Det kunne for eksempel være en falsk mail fra myndighederne om nye restriktioner eller økonomiske hjælpepakker.

Ansattes ubevidste handlinger er blevet anset som en af de største trusler for virksomheders cyber- og informationssikkerhed i en række år. I år blev de ansatte for første gang ikke længere set som den største trussel. Mens 69 procent af virksomheder bekymrer sig om de ansattes ubevidste handlinger, bekymrer organiseret kriminalitet i år hele 72 procent.

Derfor er det vigtigt, at medarbejderne stadig trænes i at spotte og undvige phishingangreb, påpeger PWC. Et ubevidst klik fra en travl medarbejder kan nemlig være forskellen mellem et succesfuldt og et fejlslagent angreb.

Læs også: 9 ud 10 virksomheder har lav sikkerhedskultur

Generelt har særligt phishingangreb ramt de danske virksomheder i år. 79 procent tilkendegiver, at de har været udsat for et sådant angreb i 2020. Angrebenes succes kan ifølge PWC skyldes, at angrebene bliver mere avanceret og i højere grad målrettet virksomhedens svageste led.

Derudover fortæller 6 ud af ti virksomheder, at de har været udsat for et cyberangreb indenfor de seneste 12 måneder. Sidste år var det kun halvdelen og året før endnu færre. Andre typer af sikkerhedshændelser, som de danske virksomheder oplever, er for eksempel finansiel svindel eller hændelser relateret til leverandørfejl.

Kilde: PWC

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

18.09.2025Consit A/S

Sponseret

Når teknologi forenkler hverdagen

18.09.2025SCM.dk

Automation og robotteknologi driver industrien fremad på HI-messen

15.09.2025SCM.dk

Dansk teknologi skal gøre rumrobotter selvkørende og pålidelige

15.09.2025SCM.dk

Elektrificering kan styrke både klima, økonomi og arbejdspladser i EU

11.09.2025Consit A/S

Sponseret

Trade365 – Nøglen til en effektiv forsyningskæde

09.09.2025SCM.dk

Fra fremtidsvision til værktøjskasse – AI er flyttet ind i hverdagen

09.09.2025SCM.dk

Russiske hackere går målrettet efter vestlige logistikaktiviteter

04.09.2025SCM.dk

AI rykker fra skrivebordet ind i maskinrummet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart