Hackere udnytter svage led i virksomheders forsyningskæder

Mange virksomheders forsyningskæder ikke er rustet til at modstå cybertrusler, viser ny spørgeundersøgelse fra Deloitte. Sårbarheder i værdikæden kan give hackere nem adgang til ellers sikre systemer, vurderer cyberchef.

Serdar Cabuk understreger, at det for særligt større virksomheder er en kompleks udfordring. Arkivfoto..

10.11.2020

SCM.dk

Cybersikkerheden skal øges hele vejen igennem virksomheders forsyningskæde for at begrænse truslen fra hackere. Det betyder både blandt underleverandører og andre samarbejdspartnere og gælder særligt for de virksomheder, der forhandler forbrugsgoder. Det viser ny spørgeundersøgelse blandt 80 cyberansvarlige i virksomheder, der forhandler forbrugsgoder, foretaget af Epinion for Deloitte.

Halvdelen svarer, at deres organisation kun i nogen eller mindre grad er modstandsdygtige overfor cyberangreb via samarbejdspartnere og leverandører.

Leder af Deloitte Cyber Risk, Serdar Cabuk, pointerer, at resultaterne matcher de udfordringer, mange danske virksomheder står overfor. For mens leverandører og samarbejdspartnere er en afgørende livsnerve, kan de samtidigt udgøre et svagt punkt, hackere kan udnytte.

”Vi oplever, at hackere får adgang til virksomheders netværk ved at udnytte leverandørernes usikre systemer som springbræt. For at beskytte sig selv er det derfor afgørende, at virksomheder også adresserer cybersikkerheden blandt deres vigtigste samarbejdspartnere”, siger Serdar Cabuk.

Implementer sikkerhedsstandarder

Deloitte har i forbindelse med undersøgelsen interviewet en række cyberansvarlige hos store danske virksomheder, der forhandler forbrugsgoder. De tilkendegiver, at deres tredjeparts risikostyring har brug for et løft, og at det er et strategisk fokusområde.

Der er ifølge Serdar Cabuk to betydelige trusler forbundet med mangelfuld tredjeparts risikostyring. Foruden at hackere kan tvinge sig adgang til en virksomhed via usikre systemer hos en leverandør, kan et angreb på en nøgleleverandør eller samarbejdspartner have store konsekvenser for en virksomheds drift, produktion, salg og meget mere, ligesom en maskine har svært ved at fungere uden en vigtig komponent.

Cyberchefen mener derfor, at virksomheder indledningsvist bør danne sig et overblik over samtlige parter i forsyningskæden og inddele dem i kategorier efter, hvor kritisk deres rolle er. Derefter skal de nødvendige cyberkriterier, standarder og procedurer fastlægges og implementeres blandt leverandørerne og samarbejdspartnerne.

”De vigtigste leverandører og samarbejdspartnere bør gennemgå en grundig og kritisk vurdering mindst en gang om året for at give hackere og industrispioner kamp til stregen. Den type procedure er med til at sikre et fortsat robust og konkurrencedygtigt erhvervsliv”, siger leder af Deloitte Cyber Risk, Serdar Cabuk.

Mangler indsigt i kompleks udfordring

Serdar Cabuk understreger, at det for særligt større virksomheder er en kompleks udfordring. De kan nemlig have vidt forgrenede netværk af leverandører, samarbejdspartnere og datterselskaber over hele verden, der alle er forbundet, og som konstant udveksler store mængder data.

”Det store antal af leverandører og samarbejdspartnere gør, at det kan være svært at få overblikket over dem alle, hvor kritisk deres service er, og hvor nemt et mål de er for hackere og industrispioner”, siger han.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Idelic

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

30.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fælles data har styrket beslutningerne i Comforts medlemsnetværk

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

28.04.2026SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

27.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét fælles intranet giver bedre koordinering på tværs af landegrænser

24.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Internt samarbejde som konkurrenceparameter i en logistikvirksomhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense