Hirtshals’ nye kombiterminal ligger stort set ubrugt hen

Kombiterminalen på Hirtshals Havn er blevet brugt tre gange siden åbningen i sommeren 2015, og det næste tog kommer først i efteråret 2020. ”Vi forholder os konstruktivt til en ærgerlig situation”, lyder det fra havnedirektør Jens Kirketerp Jensen.

Faciliteterne på Hirtshals Havns kombiterminal fejler ikke noget, men togtrafik er der ikke meget af, endnu. I efteråret 2020 skulle der dog gerne komme gang i hjulene. Foto: Hirtshals Havn.

18.01.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Allerede ved åbningen vidste man i det nordjyske, at det ville tage tid, før der kom gang i togtrafikken til og fra området. I forbindelse med ankomsten af det første godstog på terminalen i september 2016, udtalte teknisk direktør Andreas Duus, at ”Interessen er der i transportmarkedet, men det er et omfattende arbejde og en strategisk beslutning at sætte trafikken i gang, og derfor tager det tid at komme på plads.”

Den øjeblikkelige stilstand skyldes det omfattende sporarbejde, herunder en opgradering af signalsystemet, der er i gang i det nordlige Jylland, og som bremser al trafik med godstoge, herunder til Hirtshals, selvom de kører længere sydpå.

Havnedirektør Jens Kirketerp Jensen ser frem mod bedre tider for den nye, men stort set ubrugte kombiterminal i september 2020, når den nuværende sporspærring efter planen er færdig. Foto: Hirtshals Havn.

SCM.dk har talt med adm. direktør for Hirtshals Havn, Jens Kirketerp Jensen, som selvsagt ærgrer sig over tingenes tilstand, men samtidig ser fremad.

”Selvfølgelig er den en træls situation, men vi må bare acceptere, at vi ikke kan bruge området som det var tiltænkt for tiden, og så klapper vi hesten frem til at sporspærringen slutter i september 2020”, siger han.

Ser frem til tre toge om ugen
Anlæggelsen af terminalen blev finansieret af staten, og selvom det ikke giver det samme økonomiske pres, som hvis et privat selskab stod bag, så er man ikke desto mindre fokuseret på at udnytte tiden bedst muligt under omstændighederne.

”Jeg vil holde fast i, at timingen i etableringen af faciliteterne var rigtig, og det hele er gennemtestet og klar til brug. Vi har et mål at gå efter frem mod næste efterår, og indtil da er der ingen grund til at tage forhastede beslutninger”, siger Jens Kirketerp Jensen og peger på, at man i det mindste kan bruge en del af arealet til parkering af trailere i transit.

Når godstogene igen ruller på de nordjyske spor, ser Jens Kirketerp Jensen frem mod et noget andet aktivitetsniveau end det nuværende, hvilket man naturligt nok glæder sig til i Hirtshals om omegn, både på egne og klimaets vegne.

Læs også: Kinesiske muligheder for bæredygtig mobilitet

”Vi regner med at håndtere tre toge om ugen, når trafikken er kommet ordentligt i gang igen, og jeg ser endda potentiale til endnu mere. Det kræver selvfølgelig en del samarbejde mellem de relevante aktører, men det har vi jo over 1½ år til at få bygget op, så det skal nok lykkes. Og det vil komme alle parter til gode, det er jeg sikker på”, slutter Jens Kirketerp Jensen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

OK runder milepæl: Ny standard for pausen på motorvejen

13.05.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Ét samlet, temperaturstyret logistikcenter – tre zoner, én integreret løsning

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Universal Robots øger produktiviteten med 500 % hos DCL Logistics

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Hvordan 3 MiR1000 AMR'er optimerer lagerlogistikken hos ICM

11.05.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automatiseringen når rampen – det næste strategiske skridt i supply chain

11.05.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Flow uden flaskehalse – sådan optimerer du din intralogistik i 2026

11.05.2026TECSYS A/S

Sponseret

Optimering af intralogistik reducerer spild og ventetid

11.05.2026Kardex Danmark

Sponseret

Fra varemodtagelse til afsendelse: Data som drivkraft for fremtidens materialeflow

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle