Faldende priser giver nye muligheder for godstransport på skinner

I Vojens er eternitvirksomheden Cembrit i gang med at genoplive et gammelt jernbanespor, som de fremover vil bruge til godstransport. Det skyldes, at priserne falder, og ifølge Erhvervsrådet kan det betyde, at der kommer mere.

Det er næsten 15 år siden, at der sidst har kørt tog på skinnerne, men til januar sker det igen. Det skyldes, at Cembrit har valgt at satse på godstransport på skinner. Foto: Lars Fahrendorff/JV.

17.12.2018

SCM.dk

Det sker sjældent, at gamle jernbanespor bliver taget i brug igen, men det kan være, at det er ved at ændre sig i takt med, at priserne på transport med tog bliver billigere end lastbilstransport. I hvert fald arbejder man lige nu i Vojens på den cirka 800 meter lange gamle jernbanestrækning fra Vojens Banegård til Brdr. Grams gamle maskinfabrik, skriver JydskeVestkysten.

Læs også: Stor tysk satsning på godstog til Kina

Det er Aalborgvirksomheden Cembrit, der producerer byggematerialer af eternit, som har været på udkig efter et centralt lager, hvor der er jernbaneforbindelse til det øvrige net i Norden og Europa.

Få steder tilbage

Ifølge en ældre opgørelse fra fagbladet Ingeniøren fra 2012 er der blot 18 steder tilbage i Danmark, hvor der regelmæssigt bliver modtaget eller afsendt jernbanegods.

I 2009 bevilgede Folketinget 200 mio. kroner til fremme af godstransport på jernbane.

Banedanmark og DSB har gennem mange år nedlagt et større antal sidespor, godsbaner og ekspeditionssteder, og dermed må industrivirksomheder afskrive jernbanen som transportform og i stedet satse på transport med lastbil.

EU har et mål om, at mindst 30 procent af godstransport, der fragtes mere end 300 kilometer, skal på skinner.

Kilde: JydskeVestkysten.

Det har de fundet i Vojens, og derfor har det lokale skinnefirma Railservice renoveret banelegemet efter alle kunstens regler med BaneDanmark som kontrolinstans.

”Vi transporterer rigtig mange tons materialer fra fabrikker rundt om i Europa. Derfor er transportforholdene enormt vigtige for os”, fortæller administrerende direktør i Cembrit-koncernen, Jørn Mørkeberg, til JydskeVestkysten.

Virksomheden har haft centrallager i Aalborg og har historisk kørt meget med lastbiler, Men nu gør prisen på transport, at virksomheden helt bevidst har gået efter at finde et nyt centrallager med baneforbindelse.

”Det er naturligvis vigtigt for os, at det er billigere end lastbil, men når det er sagt, så er vi jo glade for, at vi dermed også får et bedre CO2-regnskab. Det er en god kombination”, siger Jørn Mørkeberg til JydskeVestkysten.

Han tilføjer, at Vojens tilmed ligger centralt, så det bliver nemmere at køre ud i Danmark herfra. Lageret får 15-20 arbejdspladser.

Tendensen peger mod mere gods på skinner
Det er dog ikke kun i Vojens, at man ser muligheder i godstransport på skinner.

Det er disse skinner, der også går igennem boligkvarterer, som det lokale skinnefirma Railservice er i gang med at sætte i stand. Foto: Lars Fahrendorff..

Erhvervsdirektør i Haderslev Erhvervsråd Gert Helenius peger således på, at mens gods på lastbil i mange år har været i vækst, så ses der nu en tendens, der peger mod mere gods på skinner. Og her har Vojens noget ret sjældent:

”Det er ikke mange steder i Danmark, at der er industrikvarterer med direkte adgang til det øvrige jernbanenet. Det findes næsten ikke mere”, siger Gert Helenius til JydskeVestkysten og fortsætter:

”De fleste steder, hvor der er bane til industriområder, skal det lastes om, når det kommer til godsterminalen ved det store jernbanenet. Her er Vojens ret unik”, siger han.

Når der kan rangeres med vogne direkte til øvrige net, spares både tid og penge til at omlaste godset.

Læs også: DHL vil genoplive Silkevejen - i tog

Det første godstog til Cembrit kører mandag d. 7. januar.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby