Frejas årsregnskab giver grund til fortsat optimisme

Freja kan rapportere en fin vækst i omsætningen for 2019. Fremtidens fokus vil ligge på transport- og logistikvirksomhedens polske marked samt en genopretning af virksomhedens svenske datterselskab.

Frejas årsregnskab ser fornuftigt ud. Foto: Freja. .

19.05.2020

SCM.dk

Samlet kan virksomheden rapportere om en vækst i omsætningen på 7,1 procent sammenlignet med 2018, og den samlede omsætning landede i 2019 på 3,34 milliarder kroner.

”Et fornuftigt årsresultat for 2019, men vi er både parate og har ambitionerne til at vise, at vi kan gøre det endnu bedre i fremtiden. I 2019 har det været konsolidering samt fortsat integration af Transcargo, der har haft vores fokus. I 2020 er det især vores nye positionering på det polske marked, sammen med genopretningen af det svenske selskab, der vil få størst fokus – uden at det dog må gå ud over vores udvikling i Kina, Norge, Finland og Danmark”, udtaler Group CEO Ulrik Rasmussen.

Nyt transportcenter på vej
I 2020 er fokus fortsat rettet mod integrationen og opbygningen af det polske selskab. Truckingdelen er separeret i eget selskab, og der investeres i en udvidelse og modernisering af flåden med nye miljøvenlige køretøjer.

Frejas nye transportcenter på en 75.000 m2 stor grund i Szczecin er færdigt primo juni 2020, og implementeringen af logistikvirksomhedens nye IT-platform er forløbet i henhold til planen, så der er god grund til fortsat vækst og optimisme.

Gennem mere end 10 år har Freja desuden investeret massivt i udviklingen af IT-platformen, og 2019 var ingen undtagelse.

Læs også: Trafikken over Storebæltsbroen sætter igen rekord

Investeringerne sker dels for at optimere og effektivisere forretningen, og dels for at være konkurrencedygtige, men også for at sikre fordele for kunderne i deres værdikæder.

- SMF

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

03.09.2025RELEX Solutions

Sponseret

How the RELEX platform turns AI agents into experts

01.09.2025SCM.dk

Lagarde advarer: Lempelser på bæredygtighedskrav truer finansiel stabilitet

01.09.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Ny administrerende direktør for hurtigt voksende lagerautomationsspecialist

01.09.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Salling Group: Digital opgradering i rekordtempo – 13.000 enheder, 3 lande, 90 dage

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle