Fransk rederi-gigant har tabt 100 millioner dollar

Rederigiganten CMA CGM led store tab i de første tre måneder af 2016. Derfor har rederiet nu udrullet en storstilet spareplan.

Det franske storrederi CMA CGM har tabt 100 mio. dollar i første kvartal af 2016. Foto: CMA CGM.

23.05.2016

SCM.dk

De første tre måneder af 2016 bød på store tab for den franske rederigigant CMA CGM. Således har containerrederiet, der er verdens tredjestørste, tabt 100 millioner dollar netto i første kvartal. Det skriver shippingwatch.dk.

Læs også: Containerbranchen kan tabe milliarder i 2016

I samme kvartal steg rederiets samlede fragtmængder dog med 2,9 procent til i alt 3,2 millioner teu, mens markedet i samme periode steg med 1,2 procent. Til en sammenligning steg Maersk Lines fragtmængder med syv procent i første kvartal.

Rederiets gennemsnitlige omsætning per teu faldt til gengæld med 17,6 procent til 3,4 milliarder dollar i forhold til samme kvartal sidste år. Og driftsresultatet (EBIT) endte på tre millioner dollar.

CMA CGM har nu har iværksat en storstilet spareplan, der skal mindske de samlede omkostninger med en milliard dollar i de kommende 18 måneder.

"Under meget vanskelige betingelser har vi i første kvartal øget vores samlede fragtmængder mere end væksten i markedet og samtidig fastholdt et positivt driftsresultat", udtaler viceformand i CMA CGM, Rodolphe Saadé, i rederiets regnskabsmeddelelse.

Læs også: Ny container-alliance er bekræftet

I april måned annoncerede CMA CGM, at rederiet var i færd med at danne containeralliancen ’Ocean Alliance’ med containerrederierne Cosco Container Lines, Evergreen Lines og Orient Overseas Container Lines. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

SCM.dk

AI-boom løfter verdenshandlen trods told og konflikter

SCM.dk

Aarhus Universitet investerer 300 millioner i cybersikkerhed

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS