Ny container-alliance er bekræftet

Rederierne Hanjin, Hapag-Lloyd, K Line, Mitsui O.S.K. Lines, Nippon Yusen Kaisha og Yang Ming er gået sammen om en ny container-alliance, der får navnet The Alliance.

Fremover vil der formentlig være tre containeralliancer; 2M, Ocean Alliance og The Alliance..

17.05.2016

SCM.dk

Efter en tid med spekulationer om en ny alliance i containerbranchen har containerrederierne bag nu valgt endeligt at bekræfte rygterne. Den nye alliance, der får navnet The Alliance, består af resterne af de gamle alliancer G6 og CHKYE, skriver shippingwatch.dk.

Læs også: Containerbranchen kan tabe milliarder i 2016

Det er rederierne Hanjin, Hapag-Lloyd, K Line, Mitsui O.S.K. Lines, Nippon Yusen Kaisha og Yang Ming, der er gået sammen. Og den nye alliance vil få en samlet kapacitet på omkring 3,5 millioner teu fordelt på over 620 skibe, svarende til omtrent 18 procent af den samlede kapacitet på hele containermarkedet.

Den nye alliance er kommet i kølvandet på, at det franske rederi CMA CGM tidligere på året annoncerede planer om at indgå i et samarbejde med Cosco, Evergreen Line og Orient Overseas Container Lines -fremover skal alliancen hedde Ocean Alliance. Beslutningen om at starte en ny alliance betød nemlig et opbrud i de tre tilbageværende partnerskaber G6, CHKYE og Ocean Three. Og det er netop det opbrud, der har fået de tilbageværende partnere til gå sammen om The Alliance.   

Dermed vil der, ifølge shippingwatch.dk, fremover være tre containeralliancer på markedet; 2M, Ocean Alliance og The Alliance.

Læs også: Containerbranchen går trange tider i møde

Alliancen vil i første omgang gælde i fem år, men intet er nu helt sikkert. Den nye alliance skal nemlig, ligesom Ocean Alliance, først godkendes af myndighederne. 

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

04.09.2025SCM.dk

Danske virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk tøven

03.09.2025SCM.dk

Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI-messen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

12.09.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense