Fra nødvendigt onde til god forretning

For Nordzuckergruppen er selskabets årlige flow med hundredtusindvis af paller gået fra at være en belastning til at være et aktiv for forretningen. Tidligere var det en bred vifte af løsninger, der gav mange udfordringer. I dag er det et strømlinet koncept, der sparer virksomheden millioner af kroner.

Nordzucker producerer omkring 2,9 millioner tons sukker om året på fabrikker i Danmark, Sverige, Finland, Litauen, Tyskland (billedet), Polen og Slovakiet. Foto: Nordzucker.

14.02.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Sådan var det også i lang tid hos fødevareproducenten Nordzucker, i hvert fald indtil man for et par år siden tog fat i en optimeringsproces, der også kom omkring koncernens logistikled. Selskabet sender årligt op mod 800.000 paller til detailhandlen, og her havde man store omkostninger til administration, transport, reparationer og svind.

”I den her branche må man bare sige, at money talks! Der vil altid være et vist tab på paller, men vi har fået det minimeret og har nu en række løbende poster, hvor vi bruger færre penge”, siger Hans Kristian Kristensen. Foto: Nordzucker Group.

”For os er paller et nødvendigt onde, og traditionelt ikke noget vi har haft et stort fokus på. ’Hvor svært kan det være’ har lidt været tilgangen, men i vores vægtklasse drejer det sig jo faktisk om overordentligt mange penge”, forklarer Head of Logistics i Nordzucker, Hans Kristian Kristensen, om overvejelserne.

Tidligere brugte Nordzucker, som så mange andre virksomheder, ganske almindelige europaller af træ de fleste steder, og som så mange andre virksomheder måtte man afskrive en hel del paller, fordi de kom retur i for dårlig stand, eller fordi de på anden måde gik tabt i flowet.

En anden udfordring var afregningen af paller mellem de forskellige selskaber i gruppen. Paller har forskellig værdi i de forskellige lande, og når det drejer sig om mange tusinde paller, giver det hurtig anledning til diskussioner, som ikke skaber megen værdi.

Stille flow er en god historie
Derfor inviterede Nordzucker pallevirksomheden Chep indenfor til at se hele palleflowet igennem og derfra arbejde videre på en løsning. Det blev hurtigt til en succes.

”Det var en forbløffende smertefri transition. På vores varer til detailhandlen skiftede vi fra standard EUR-paller (de hvide) til de blå Chep-paller i løbet af tre måneder. Yderligere udskiftede vi i Tyskland alle vores egne plastpaller til Cheps standardmodel, også af plastik. Selvom vi stiller hårde krav til kvaliteten af de paller, vi benytter, fordi vi transporterer levnedsmidler, så er det gået forholdsvist glat, og der har faktisk været meget stille omkring flowet de sidste seks-otte måneder”, siger Hans Kristian Kristensen.

På den baggrund understreger han videre, at processen er blevet ”en god historie for os”, hvilket ikke mindst skyldes det finansielle element. Nordzucker har således ikke bare opnået en mere effektiv forsyningskæde, men også omkostningsreduktion i millionklassen. I dag bruger koncernen omkring en million euro mindre om året på palleområdet end tidligere.

Om Hans Kristian Kristensen

Uddannelse:
Cand.polyt fra DTU, Masters in mechanical engineering, Technische Hochschule Zürich, Bachelor i management og organisation, CBS.

Erhvervskarriere:
Head of Logistics i Nordzucker siden nov. 2014. Forskellige stillinger i Danisco, Nordic Sugar og Nordzucker siden 2004.

Fritid:
Familie, venner, rejser og en løbetur i ny og næ, samt pasning af hus og sommerhus.

”I den her branche, som i så mange andre, må man bare sige, at money talks! Det er meget svært at opgøre hvor mange ressourcer, man bruger på paller, og der vil altid være et vist tab på området, men vi har fået det minimeret og har nu en række løbende poster, hvor vi bruger færre penge”, siger Hans Kristian Kristensen.

Læs også: Automatisering giver optimering i Skåne

Han peger desuden på, at man har gjort en indsats for at få både leverandører, ERP-systemer, vognmænd osv. med på processen, ligesom man har etableret et set-up, der overlader det til Chep at sørge for, at pallekvaliteten og ’pallekontiene’ er i orden. Det sikrer Nordzucker ”så lidt besvær med pallerne, som muligt”, som Hans Kristian Kristensen formulerer det.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

03.11.2026SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

SCM.dk

Milliard-forbedring var ikke nok: Maersk-aktien dykker

SCM.dk

LEMAN henter ny topchef med erfaring fra DSV

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

19.10.2026SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København