Fra nødvendigt onde til god forretning

For Nordzuckergruppen er selskabets årlige flow med hundredtusindvis af paller gået fra at være en belastning til at være et aktiv for forretningen. Tidligere var det en bred vifte af løsninger, der gav mange udfordringer. I dag er det et strømlinet koncept, der sparer virksomheden millioner af kroner.

Nordzucker producerer omkring 2,9 millioner tons sukker om året på fabrikker i Danmark, Sverige, Finland, Litauen, Tyskland (billedet), Polen og Slovakiet. Foto: Nordzucker.

14.02.2018

Anders Kampmann, SCM.dk

Sådan var det også i lang tid hos fødevareproducenten Nordzucker, i hvert fald indtil man for et par år siden tog fat i en optimeringsproces, der også kom omkring koncernens logistikled. Selskabet sender årligt op mod 800.000 paller til detailhandlen, og her havde man store omkostninger til administration, transport, reparationer og svind.

”I den her branche må man bare sige, at money talks! Der vil altid være et vist tab på paller, men vi har fået det minimeret og har nu en række løbende poster, hvor vi bruger færre penge”, siger Hans Kristian Kristensen. Foto: Nordzucker Group.

”For os er paller et nødvendigt onde, og traditionelt ikke noget vi har haft et stort fokus på. ’Hvor svært kan det være’ har lidt været tilgangen, men i vores vægtklasse drejer det sig jo faktisk om overordentligt mange penge”, forklarer Head of Logistics i Nordzucker, Hans Kristian Kristensen, om overvejelserne.

Tidligere brugte Nordzucker, som så mange andre virksomheder, ganske almindelige europaller af træ de fleste steder, og som så mange andre virksomheder måtte man afskrive en hel del paller, fordi de kom retur i for dårlig stand, eller fordi de på anden måde gik tabt i flowet.

En anden udfordring var afregningen af paller mellem de forskellige selskaber i gruppen. Paller har forskellig værdi i de forskellige lande, og når det drejer sig om mange tusinde paller, giver det hurtig anledning til diskussioner, som ikke skaber megen værdi.

Stille flow er en god historie
Derfor inviterede Nordzucker pallevirksomheden Chep indenfor til at se hele palleflowet igennem og derfra arbejde videre på en løsning. Det blev hurtigt til en succes.

”Det var en forbløffende smertefri transition. På vores varer til detailhandlen skiftede vi fra standard EUR-paller (de hvide) til de blå Chep-paller i løbet af tre måneder. Yderligere udskiftede vi i Tyskland alle vores egne plastpaller til Cheps standardmodel, også af plastik. Selvom vi stiller hårde krav til kvaliteten af de paller, vi benytter, fordi vi transporterer levnedsmidler, så er det gået forholdsvist glat, og der har faktisk været meget stille omkring flowet de sidste seks-otte måneder”, siger Hans Kristian Kristensen.

På den baggrund understreger han videre, at processen er blevet ”en god historie for os”, hvilket ikke mindst skyldes det finansielle element. Nordzucker har således ikke bare opnået en mere effektiv forsyningskæde, men også omkostningsreduktion i millionklassen. I dag bruger koncernen omkring en million euro mindre om året på palleområdet end tidligere.

Om Hans Kristian Kristensen

Uddannelse:
Cand.polyt fra DTU, Masters in mechanical engineering, Technische Hochschule Zürich, Bachelor i management og organisation, CBS.

Erhvervskarriere:
Head of Logistics i Nordzucker siden nov. 2014. Forskellige stillinger i Danisco, Nordic Sugar og Nordzucker siden 2004.

Fritid:
Familie, venner, rejser og en løbetur i ny og næ, samt pasning af hus og sommerhus.

”I den her branche, som i så mange andre, må man bare sige, at money talks! Det er meget svært at opgøre hvor mange ressourcer, man bruger på paller, og der vil altid være et vist tab på området, men vi har fået det minimeret og har nu en række løbende poster, hvor vi bruger færre penge”, siger Hans Kristian Kristensen.

Læs også: Automatisering giver optimering i Skåne

Han peger desuden på, at man har gjort en indsats for at få både leverandører, ERP-systemer, vognmænd osv. med på processen, ligesom man har etableret et set-up, der overlader det til Chep at sørge for, at pallekvaliteten og ’pallekontiene’ er i orden. Det sikrer Nordzucker ”så lidt besvær med pallerne, som muligt”, som Hans Kristian Kristensen formulerer det.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart