Forbrugerne holder fast i dagligvarehandel på nettet

Forbrugerne søger også i tiden post corona mod de digitale dagligvarebutikker. Det viser den seneste E-handelsanalyse foretaget af Dansk Erhverv, der også konkluderer, at andelen, der ugentligt handler dagligvarer online, er mere end fordoblet siden 2018.

Den største hæmsko for digitalt dagligvaresalg er forbrugerens bekymring omkring kvaliteten. Foto: 123RF.

29.08.2022

SCM.dk

Det digitale salg af dagligvarer har i flere år vokset ganske fint. Faktisk handler over halvdelen af forbrugerne i dag dagligvarer og/eller måltidskasser på nettet, og andelen, der ugentligt handler dagligvarer online, er mere end fordoblet siden 2018.  

Det folkelige gennembrud kom for alvor under coronakrisen, hvor forbrugerne i stor stil søgte mod de digitale supermarkeder fremfor at bære mundbind og holde afstand i de fysiske butikker.  

Nu er coronakrisen bag os, og derfor var det også forventeligt, at Dansk Erhvervs nyeste tal for det digitale dagligvaresalg ville vise et fald i aktiviteten. Det gør de bare ikke, forklarer Simon Bjerremann, som er chefkonsulent og ansvarlig for E-handelsanalysen.  

Læs også: 1 ud af 2 e-handelskøb er med gratis fragt

”Andelen af forbrugere, der handler dagligvarer og/eller måltidskasser på nettet, er stort set den samme som under coronakrisen. Det er ganske opsigtsvækkende”. 

Samme antal handler, men mindre kurve? 

Inden man falder ned af stolen over tallene, er der dog et væsentligt men, pointerer Simon Bjerremann. 

”Vores tal viser, hvor ofte forbrugerne handler. De viser ikke noget om, hvor mange penge de bruger. Vi forventer, at et inflationært pres på forbrugernes indkøbskurv og et øget antal udbydere har skærpet konkurrencesituationen, og derfor vil nogle butikker måske opleve, at deres egne tal står lidt i kontrast til det samlede billede”.  

Der bliver generelt lavet flere dagligvareordre end måltidskasser, og det er især populært hos de yngre forbrugere og blandt børnefamilierne, hvorimod pensionisterne er sværere at overbevise.

Barriere blev brudt – godt for fremtidens handel 

Selvom tallene er opsigtsvækkende, så er det trods alt ikke så overraskende igen, vurderer Simon Bjerremann. Vi ved nemlig fra tidligere analyser, at hvis forbrugerne først prøver at handle dagligvarer digitalt, så vil de fleste fortsætte med det.  

”Den primære barriere mod at handle dagligvarer online er, at forbrugerne er nervøse for kvaliteten, når de ikke selv kan føle varen. Coronakrisen her været med til at give mange forbrugere et lille skub, og så har de oplevet, at kvaliteten er god, og at det samtidig er en tidsbesparende og fleksibel løsning. Derfor fortsætter de. Præcis som tidligere analyser også har vist”.

Læs også: Vi handler stadig meget på nettet, men vores betalingsvaner forandrer sig

Analysen viser også, at der blandt nuværende forbrugere er flere, der forventer at øge købet de næste 12 måneder – inden for så vel dagligvarer i løssalg som måltids-/abonnementskasser. For dagligvarer forventer 20 procent øge, mens 13 procent vil reducere. I 2021 var tallene henholdsvis 25 og 12 procent.

For måltids-/abonnementskasser forventer 17 procent at øge og 11 procent at reducere, hvor tallene i 2021 var henholdsvis 22 og 15 procent. 

”Det understreger, at når man først har prøvet det, så vil man fortsætte. Derfor tror jeg heller ikke, at vi vil se et fald i kundeandelen i den kommende tid”, forklarer Simon Bjerremann. 

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

20.08.2025SCM.dk

Driftsresultatet hårdt ramt i DFDS

20.08.2025SCM.dk

Dansk projekt udvikler lynladere til ellastbiler med eksportpotentiale

19.08.2025SCM.dk

GLS styrker distributionen på Sjælland med nyt logistikcenter

18.08.2025SCM.dk

DSV´s kommunikationschef stopper efter otte måneder

14.08.2025SCM.dk

Lastbilsalget falder i juli men holder niveauet år til dato

12.08.2025SCM.dk

Toldændringer skaber fundamentale ændringer i globale handelsstrømme

11.08.2025SCM.dk

Danskerne slår pantrekord med 225 millioner flasker og dåser på en måned

08.08.2025SCM.dk

Houthier truer 64 rederier med angreb

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup