Forbrugerne holder fast i dagligvarehandel på nettet

Forbrugerne søger også i tiden post corona mod de digitale dagligvarebutikker. Det viser den seneste E-handelsanalyse foretaget af Dansk Erhverv, der også konkluderer, at andelen, der ugentligt handler dagligvarer online, er mere end fordoblet siden 2018.

Den største hæmsko for digitalt dagligvaresalg er forbrugerens bekymring omkring kvaliteten. Foto: 123RF.

29.08.2022

SCM.dk

Det digitale salg af dagligvarer har i flere år vokset ganske fint. Faktisk handler over halvdelen af forbrugerne i dag dagligvarer og/eller måltidskasser på nettet, og andelen, der ugentligt handler dagligvarer online, er mere end fordoblet siden 2018.  

Det folkelige gennembrud kom for alvor under coronakrisen, hvor forbrugerne i stor stil søgte mod de digitale supermarkeder fremfor at bære mundbind og holde afstand i de fysiske butikker.  

Nu er coronakrisen bag os, og derfor var det også forventeligt, at Dansk Erhvervs nyeste tal for det digitale dagligvaresalg ville vise et fald i aktiviteten. Det gør de bare ikke, forklarer Simon Bjerremann, som er chefkonsulent og ansvarlig for E-handelsanalysen.  

Læs også: 1 ud af 2 e-handelskøb er med gratis fragt

”Andelen af forbrugere, der handler dagligvarer og/eller måltidskasser på nettet, er stort set den samme som under coronakrisen. Det er ganske opsigtsvækkende”. 

Samme antal handler, men mindre kurve? 

Inden man falder ned af stolen over tallene, er der dog et væsentligt men, pointerer Simon Bjerremann. 

”Vores tal viser, hvor ofte forbrugerne handler. De viser ikke noget om, hvor mange penge de bruger. Vi forventer, at et inflationært pres på forbrugernes indkøbskurv og et øget antal udbydere har skærpet konkurrencesituationen, og derfor vil nogle butikker måske opleve, at deres egne tal står lidt i kontrast til det samlede billede”.  

Der bliver generelt lavet flere dagligvareordre end måltidskasser, og det er især populært hos de yngre forbrugere og blandt børnefamilierne, hvorimod pensionisterne er sværere at overbevise.

Barriere blev brudt – godt for fremtidens handel 

Selvom tallene er opsigtsvækkende, så er det trods alt ikke så overraskende igen, vurderer Simon Bjerremann. Vi ved nemlig fra tidligere analyser, at hvis forbrugerne først prøver at handle dagligvarer digitalt, så vil de fleste fortsætte med det.  

”Den primære barriere mod at handle dagligvarer online er, at forbrugerne er nervøse for kvaliteten, når de ikke selv kan føle varen. Coronakrisen her været med til at give mange forbrugere et lille skub, og så har de oplevet, at kvaliteten er god, og at det samtidig er en tidsbesparende og fleksibel løsning. Derfor fortsætter de. Præcis som tidligere analyser også har vist”.

Læs også: Vi handler stadig meget på nettet, men vores betalingsvaner forandrer sig

Analysen viser også, at der blandt nuværende forbrugere er flere, der forventer at øge købet de næste 12 måneder – inden for så vel dagligvarer i løssalg som måltids-/abonnementskasser. For dagligvarer forventer 20 procent øge, mens 13 procent vil reducere. I 2021 var tallene henholdsvis 25 og 12 procent.

For måltids-/abonnementskasser forventer 17 procent at øge og 11 procent at reducere, hvor tallene i 2021 var henholdsvis 22 og 15 procent. 

”Det understreger, at når man først har prøvet det, så vil man fortsætte. Derfor tror jeg heller ikke, at vi vil se et fald i kundeandelen i den kommende tid”, forklarer Simon Bjerremann. 

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

31.03.2026SCM.dk

Hormuzstrædet: Beskeden stigning i antallet af gennemsejlinger

25.03.2026SCM.dk

Containerrederier får nej til hurtigt krigstillæg

SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

SCM.dk

STARK investerer i robotlager til nyt distributionscenter

23.03.2026SCM.dk

Iran truer med total lukning af Hormuz-strædet

20.03.2026SCM.dk

Rekordår for Bring med 29 procent vækst

19.03.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

19.03.2026SCM.dk

Iran-krigen er den største trussel mod globale forsyningskæder siden covid-19

18.03.2026SCM.dk

IMO: Flådebeskyttelse ikke en holdbar løsning

18.03.2026SCM.dk

Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online