Emballagebranchen er i bedring

Det går langtsomt fremad for den danske emballagebrache trods en skrap global kokurrence og en krise, der har sat sine spor.

Emballagebranchen oplever vækst i disse tider. Dog er der tale om moderat vækst, der længe har været presset af udlandet..

22.09.2015

SCM.dk

Den danske emballagebranche er i vækst igen oven på nogle magre år. Det siger ledende parter på markeder til Finans.dk.

Blandt andet ser de hos fagforeningen 3F, at branchen længe har været i bedring.

”Vores indtryk er, at der er en stabil udvikling i denne del af industrien, mens der andre steder i dansk erhvervsliv er lidt højere fart i væksten. Emballageindustrien har været gennem år med hårdt pres fra udlandet og derfor effektiviseringer”, siger Peter Andersen, forhandlingssekretær i Industrigruppen under 3F til Finans.dk.

Læs også: Nethandlen stiger – emballageproduktionen skal følge med

En anden aktør, der peger på bedringer, er formand for arbejdsgiverorganisationen Emballageindustrien, Ole Møller Hansen. Foruden hans formandsstilling er Ole Møller Hansen også direktør i papemballagevirksomheden Smurfit Kappa. Begge steder ser han, at hemmeligheden bag væksten er fornyelse, konsolidering og nichefokusering.

Læs også: Sydøstasien på vej mod halvdelen af den internationale B2C-handel

”Branchen vil fortsætte konsolideringen. Bølgepap, som vi er en del af, er sikkert endeligt konsolideret her i landet, og vi kan nok ikke blive større. Men den trend kommer i resten af branchen, for at virksomhederne kan håndtere de store kunder. Ellers forsvinder væksten. Men samtidig vil der også være en lang række mindre nicheproducenter tilbage”, vurderer Ole Møller Hansen.

Tal fra Dansk Aktie Analyse viser en moderat vækst i branchen med Gluma Holding, der trods en tilbagegang i omsætningen på 4 procent, fortsat er branchens største. Til gengæld har Brd. Hartmann den største vækst.  

-JPN

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

17.04.2025SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

17.04.2025SCM.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle