Disse teknologier vil ændre transport-sektoren radikalt

World Economic Forum og Boston Consulting Group giver i ny rapport deres bud på innovative teknologiers indflydelse på transportsektoren i 2025.

RFID-tags vil løse mange af de problemer, der er forbundet med ”last mile”-levering. Foto: Photos.com. .

02.07.2013

SCM.dk

Det kan være vanskeligt at følge med i den teknologiske udvikling, der er i gang med at forandre alle dele af transportsektoren. Samtidig er det svært at forudsige, hvad de forskellige innovationer får af betydning på den lange bane.  

Læs også: Fem visioner for fremtidens logistik

Ikke desto mindre vover World Economic Forum og Boston Consulting Group pelsen og giver i en ny rapport ”Connected World – Transforming Travel, Transportation and Supply Chains” en række bud på, hvilke teknologier, der kan få størst indflydelse på transportsektoren i 2025.

Tre bud på teknologier
Rapporten kommer blandt andet med tre bud på teknologier, som forventes at påvirke godsfragten anno 2025:  

  • Vi vil se et overordnet trafikstyringssystem i verdens megastorbyer, der i realtid viser og integrerer information fra køretøjer, infrastruktur, individer og miljø for at styre trafikken i urbane områder. Før en trafikprop på en stor indfaldsvej når et kritisk niveau, vil systemet automatisk sende chaufføren ad en alternativ rute eller foreslå andre ruter.
     
  • Et smart visum-system med automatisk check-in, sikkerheds- og grænsekontrol kan eliminere køerne og højne sikkerheden ved sikkerhedstjek i lufthavne og grænseovergange. Visum-systemerne bliver standardiseret på tværs af lande og gør således data tilgængelig for sikkerhedspersonalet i alle deltagende lande. Biometriske identitetstjek vil samtidig gøre toldkontrollen hurtigere.
     
  • Et sporbarhedssystem i realtid vil optimere logistikken og løse mange af de problemer, der er forbundet med ”last mile”-leveringer. RFID bliver integreret i varerne og bliver ud over sporing i realtid, brugt til at overvåge temperaturer under transporten og hvor stor en mængde CO2, transporten af varen har krævet.   

Forhindringer for udbredelse
Selv om nogle af de ovenstående teknologier allerede eksisterer i dag, vil en større udbredelse kræve, at institutionelle barrierer bliver nedbrudt. Den største forhindring for dette er, ifølge rapporten, manglen på samarbejde mellem virksomheder og offentlige instanser.

Læs også: Store perspektiver for RFID

Andre udfordringer er ejerskab til data, private data og følsomhed over for hackerangreb, skriver dcvelocity.com.  

Læs hele rapporten

- JKK

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

23.04.2025Norris Print-Tech A/S

Sponseret

Mobil arbejdsstation med stor tablet

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle