Digital logistikløsning gør vaccinationsprocessen sikrere

Danske Lyngsoe Systems A/S har sammen med amerikanske Omni-ID og Axzon udviklet en ny, digitaliseret procesunderstøttelse af COVID-19 vaccinelogistikken. Den nye teknologi skal styrke, monitorere temperatur, effektivisere og øge sikkerheden i forbindelse med COVID-19 vaccinationer på vaccinationscentrene.

Tre virksomheder med hvert sit speciale har slået kræfterne sammen for at udvikle den nye digitale logistikløsning. Foto: Lyngsoe Systems A/S..

20.01.2021

SCM.dk

“Kompleksiteten af disse vacciner og processerne, der skal følges, er hidtil uset, og et muligt scenarie med et mix af flere COVID-19 vaccinations fabrikater i vaccinationsteltene med tusindvis af medarbejdere landet over vil besværliggøre arbejdsgangen og øge risikoen for fejl. Dette kalder på anvendelse af en digitalt understøttet arbejdsproces, som er ensartet for hele landet”.

Således udtaler Keld Ole Nielsen, direktør for Forretnings Udvikling hos Lyngsoe Systems, sig i en pressemeddelelse om grundlaget for, at virksomheden har udviklet en ny digital logistikløsning sammen med amerikanske Omni-ID og Axzon.

Læs også: 200 specialkøretøjer skal distribuere Moderna-vaccine i EU

Mens Lyngsoe Systems har mere end 40 års erfaring, og blandt andet har specialiseret sig i at anvende automatisk datafangst i form af Real Time Locationing (RTLS) og RFID i sine løsninger, er Omni-ID en international ledende leverandør af passive og aktive IoT tracking og monitorering sensorlabelløsninger.

Disse kompetencer er forenet i forbindelse med udviklingen af den nye teknologi. Centralt i løsningen er nemlig:

  • Udviklingen af en avanceret RFID (Radio Frequency IDentification) sensorlabel til hætteglasset med Covid-19 vaccinen.
  • Arbejdsbord med avanceret læseudstyr indbygget.
  • Et bagvedliggende realtids IT sporingssystem, som også indeholder planlægnings og monitorerings muligheder som digitalt sikrer at alle de mange rutineprocesser følges korrekt.
  • En sensorlabel, der kan foretage indholds tjek af de enkelte vaccineglas, således at temperaturforskrifterne for hver vaccine sikres, samt de tidsmæssige forskrifter for holdbarhed for vaccinen følges.

Den digitale understøttelse vil være en ressourcemæssig gevinst på flere måder ved et minimeret spild af vaccine, da der er krav om, at en vaccine kasseres, hvis alle forskrifter ikke overholdes.

Adviseres via sms og mail ved fejl

Løsningen sikrer, at procedurerne følges, og at menneskelige fejl forebygges i de digitaliserede dele af vaccinationsprocessen. Ved manglende overholdelse af en proces for en forskrift for et vaccineglas, eller hvis fortyndede vacciner nærmer sig udløbstiden, adviseres sundhedsmedarbejderen og vaccinationscenterledelsen via notifikationer på eksempelvis sms.

Kasserede og karantænesatte vacciner registreres, således at vaccinationscenteret opnår et realtidsbillede af både gennemførte og kasserede vacciner. Herudover kan det nye produkt modvirke forfalskninger, da hvert originalt hætteglas har en digital lås, som kun kan låses op, hvis den rette digitale nøgle haves. Således sikres hver enkelt vaccine mod uoriginalt indhold i hætteglasset, og kriminelle forhindres i at genanvende tømte hætteglas.

Læs også: Corona-vaccines forsyningskæde oplagt mål for hackerangreb

Løsningen betyder, at det bliver muligt at måle indhold og temperatur i et hidtil uset tempo på et stort antal vacciner – helt op til 200 vacciner i løbet af sekunder. Der skabes et digitalt logistikspor for hvert individuelle vaccineglas, som kan genkaldes efter behov, hvis der opstår tvivl og behov for at opspore, hvorledes individuelle vacciner er blevet håndteret. Med et så kæmpe vaccinationsprogram vil sådan muligheder øge sikkerheden.

Samlet set er målet med løsningen, at spild af værdifuld vaccine minimeres. Ved løbende kontroltjek for temperaturer, holdbarhedsdatoer, korrekte fortyndinger og andre procesfejl kan langt mere af vaccinen anvendes til dens reelle formål – og undgå at ende i skraldespanden.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

17.04.2026SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

SCM.dk

En branche råber på national råstofstrategi

SCM.dk

Ny analyse afslører store cyberrisici i staten

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

26.03.2026SCM.dk

AI giver robotter menneskelige evner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia