Danske ledere har klar favorit til præsidentvalg

Næsten halvdelen af danske ledere vurderer, at resultatet af det amerikanske præsidentvalg har betydning for deres virksomhed. Samtidig ville der blive tale om en jordskredssejr til demokraterne, hvis danske ledere kunne stemme ved valget til november. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end 1.000 medlemmer af den faglige organisation, Lederne.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere. Foto: Lederne

12.09.2024

SCM.dk

Danske erhvervsledere vil holde et vågent øje med begivenhederne i USA, når de amerikanske vælgere den 5. november skal til stemmeurnerne. I en ny spørgeundersøgelse blandt 1.062 privatansatte ledere i Danmark svarer hele 43 procent således, at det har direkte betydning for deres virksomhed, hvem der vælges til præsident i USA.

”Tallene understreger og bekræfter at det amerikanske præsidentvalg på en række områder forventes have stor betydning for danske ledere og deres virksomheder. I en global verden, og med USA som et af vores vigtigste samhandelslande og største eksportmarked, er det afgørende at Det Hvide Hus er beboet af en både moderne, fremsynet og globalt tænkende leder”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris, administrerende direktør hos Lederne, som er landets største faglige organisation for ledere.

Stod det til danske ledere, burde der da heller ikke være nogen tvivl om, hvem som indtager det ovale kontor efter valget til november. Hele 89,1 procent peger på Kamala Harris som den kandidat, der vil være bedst for virksomhedens fremtid, mens kun 3,1 procent peger på Donald Trump.

”Det er nok et udtryk for den dybe skepsis, mange danskere generelt har overfor Donald Trump. Men samtidig er det bemærkelsesmæssigt med tanke på, at en stor del af de amerikanske erhvervsledere fremhæver netop økonomien som et af de områder i USA, hvor Republikanerne står stærkest”, siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

”Samtidig repræsenterer Trump en ledelsesstil, som ligger langt fra, hvad de fleste danskere vil betegne som god ledelse. Ifølge en ny, stor generationsanalyse fra Lederne efterspørger vi blandt andet egenskaber som ansvarlighed, retfærdighed, anerkendelse og empati hos vores ledere. Og det er måske ikke ligefrem de første ord, man tænker på, når talen falder på Donald Trump”, vurderer Bodil Nordestgaard Ismiris.

Læs også: Stærke relationer reducerer risici

I den nye spørgeundersøgelse peger de privatansatte ledere også på, hvilke politiske områder i USA, som har særlig betydning for ledernes arbejdsplads eller virksomhed. Her er de to klare topscorere henholdsvis økonomi (64,5 procent) og handel (48,3 procent), mens energi, klima og sikkerhed følger et stykke efter.

Kilde: Lederne

/ PiB

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

24.04.2025Implement Consulting Group

Sponseret

Navigating pricing in an era of tariffs and trade shifts

24.04.2025SCM.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

22.04.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Strategisk sparring og styrket samarbejde

22.04.2025SCM.dk

Kun 29 procent af supply chain organisationer er klar til fremtiden

14.04.2025Bredana Axcite A/S

Sponseret

Kvalitetsmodul løftes - AI Agent på vej

14.04.2025Bureau Veritas

Sponseret

ISO 9001 inspirationsseminar

14.04.2025SCM.dk

Ny forsvarsaccelerator styrker iværksættere med 200 millioner

14.04.2025SCM.dk

Toldkrig gør forsyningskæder dyrere og dårligere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle