Dansk Supermarked klar med pakkeløsning

Send&Hent er en ny pakkeløsning fra Dansk Supermarked, som skal gøre det endnu lettere for danskerne at sende pakker fra den lokale dagligvarebutik. PostNord er ikke bekymret for konkurrencen.

Det skal være lettere at sende pakker, når danskerne alligevel er ude og handle ind. I 365 butikker landet over bliver det muligt at sende pakker direkte fra pakkeboksen. Foto: Dansk Supermarked Group.

01.02.2018

SCM.dk

Pakketransport, der bestilles direkte på smartphonen eller computeren, mens pakkerne sendes og hentes i dagligvarebutikkerne. Sådan lyder opskriften på den nye digitale løsning Send&Hent, som fremover kan findes i 365 af Dansk Supermarked butikker over hele landet.

Læs også: USPS vil udvikle selvkørende postbiler

Pakkeboksene har været opstillet et godt stykke tid, men kun til afhentning af forsendelser. Fra og med i går er det altså også muligt at sende fra boksene.

”Vi ved, at bekvemmelighed er den vigtigste faktor for danskerne, når det gælder pakkepost. Og med Send&Hent kan danskerne nemt og bekvemt sende pakker til hinanden. Således skal du alene aflevere pakken i en pakkeboks i din nærmeste butik, og med Send&Hent kommer du til med det samme og behøver ikke stå i kø for hverken at sende eller hente din pakke,” fortæller Kenneth Nielsen, koncerndirektør for E-commerce og Digital i Dansk Supermarked Group.

Udover at undgå kø til pakkedisken, så slipper man med Send&Hent for at skulle printe en label, når man skal sende pakken. Med den nye løsning er det muligt at sende pakker op til 20 kg. Og så kan man regne med, at den er fremme inden for 2-3 hverdage, lover Dansk Supermarked. 

Konkurrencedygtig løsning - men ingen bekymring hos PostNord
Hos Dansk Supermarked forventer man - sammen med SwipBox, som er systemleverandør, og Bring, der står for logistik og levering – at Send&Hent-løsningen vil skærpe konkurrencen i på markedet for pakkelevering.

”Vi introducerer en ny løsning, som er hurtig, nem og bekvem. Og ikke mindst billig og prismæssigt konkurrencedygtig. Rigtig mange er allerede vant til at benytte deres lokale butik, når de eksempelvis henter pakker. Med Send&Hent gør vi det nu endnu nemmere, særligt at sende pakke, og vi glæder os meget til at komme i gang,” pointerer Kenneth Nielsen fra Dansk Supermarked Group.

Hos en af Danmarks største pakkedistributører, PostNord, er man imidlertid ikke bekymret over den nye konkurrent, da man mener at have en volumenfordel.

”Vi kan levere pakker hurtigere og mere fleksibelt end det koncept Dansk Supermarked lancerer. Vi har flere bokse og vi har tre gange så mange posthuse, som det Dansk Supermarked nu stiller med”, siger kommunikationschef i Postnord Danmark, Morten O. Nielsen, til DR.

Størrelsesforskellen gør sig også gældende i selve distributionsnetværket, der ifølge selskabet selv gør Postnord i stand til at levere noget hurtige end Dansk Supermarked. På den baggrund tager man derfor pristrykket roligt.

Læs også: PostNord tester ny leveringsmetode

"Nogle steder er Postnord billigere, nogle steder er de (Dansk Supermarked, red.) billigere. Til gengæld leverer vi fra dag til dag, mens de skal bruge op til tre dage. Vi hilser konkurrencen velkommen, men vi mener ikke, der er behov for at modspil fra vores side. Men det er klart, at vi må holde os på tæerne", siger Morten O. Nielsen, til DR.

-JJK

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup