Dansk glæde over EU-emissionsmål for lastbiler

Både Det Økologiske Råd, DI Transport og klimaminister Lars Chr. Lilleholt udtrykker tilfredshed med de kommende EU-standarder for lastbilers CO2-udslip. ”Vi vil forsøge at styrke målet yderligere, når det skal evalueres i 2022”, lyder det fra ministeren. Volvo er klar til handling og efterlyser flere initiativer.

Der er tilfredshed med de kommende regler for lastbilers CO2-udslip blandt flere danske interessenter i branchen..

19.02.2019

Anders Kampmann, SCM.dk

Den udmelding har skabt glæde her i Danmark, hvor miljøorganisationen Det Økologiske Råd erklærer sig ’begejstret’ over at EU nu følger i fodsporene på USA og Japan med specifikke krav til lastbilernes udledninger.

”Det er utrolig vigtigt, at vi nu også får mindsket klimabelastningen fra nye lastbiler, da det er en sektor, der vokser og som indtil nu ikke har været reguleret i forhold til CO2-udledning”, siger rådets transportpolitiske medarbejder, Jeppe Juul.

”Aftalen vil gøre lastbiltransporten mere energieffektiv. Det vil være et væsentlig bidrag til en grøn omstilling af transportsektoren”, siger branchedirektør i DI Transport, Michael Svane. Foto: DI/ Hans Søndergaard.

Udover klimaperspektivet glæder Det Økologiske Råd sig også over de økonomiske gevinster, som aftalen vil føre med sig. Ifølge rådet vil en ny lastbil købt i 2025 spare for næsten 150.000 kr. brændstof de første fem år, mens en ny lastbil købt i 2030 vil spare op til 450.000 kr. i brændstof de første fem år.

”Det er rigtigt godt nyt for klimaet, der får en mindsket CO2-udledning samt for vognmændene, der får en mindre brændstofregning”, siger Jeppe Juul.

DI: Meget positivt
Hos DI Transport tager branchedirektør Michael Svane ligeledes vel imod den kommende lovgivning, som han mener vil komme hele industrien til gavn.

”Det er meget positivt, at der er blevet enighed om fælles EU-regler, der skal reducere CO2-udledningen fra nye lastbiler. Aftalen vil gøre lastbiltransporten mere energieffektiv. Det vil være et væsentligt bidrag til en grøn omstilling af transportsektoren”, skriver han i en mail til SCM.dk og fortsætter:

”I Danmark har vi vist vejen ved at gøre godstransport med lastbiler mere energieffektivt ved at tillade højere totalvægte og modulvogntog, der betyder, at vi kan transportere mere gods med samme lastbil. De gode erfaringer ser vi også gerne udbredt til resten af EU.”

”Jeg tror og håber på, at vi kan få flere lande med på, at vi skal have en tidsplan for udfasning af diesel- og benzinbiler i EU”, siger klimaminister Lars Chr. Lilleholt. Foto: Energi-, forsynings- og klimaministeriet.

Danmark har presset på
Også energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Chr. Lilleholt (V), er tilfreds med den nye aftale fra Bruxelles, med henvisning til, at Danmark – ifølge ministeriet – hele vejen igennem forhandlingerne har haft en ambitiøs position, og at det er lykkedes Danmark at få et bindende reduktionsmål for 2030 og ikke blot et vejledende, som Kommissionen ellers havde foreslået.

”Jeg er glad for, at vi nu endeligt kan afslutte forhandlingerne med et resultat, der tager endnu et skridt i den svære udfordring med at reducere de stigende emissioner i transportsektoren. Danmark har presset på for at få en så ambitiøs aftale som muligt, og vi vil forsøge at styrke målet yderligere, når det skal evalueres i 2022”, siger Lars Chr. Lilleholt.

Han roser også punktet i aftalen, der vil give producenter, som sælger mindst to procent elektriske eller brintdrevne lastbiler, en belønning i form af et lavere CO2-udledningsmål. Det er ’et klart signal til producenterne om, at der er behov for at påbegynde den langsigtede omstilling allerede nu’, hedder det. Ministeren tilføjer, at aftalen blot er begyndelsen på omstillingen til en grøn transportsektor.

”Regeringen har sat et ambitiøst mål om udfasning af nye diesel- og benzinbiler i 2030. Lige nu er det kun få andre EU-lande, der er ligeså ambitiøse som os, men jeg tror og håber på, at vi kan få flere lande med på, at vi skal have en tidsplan for udfasning af disse biler i EU. Jeg vil arbejde videre for at det bliver en prioritet i EU under den næste Kommission”, siger Lars Chr. Lilleholt.

Læs også: Mærsk: slut med CO2 i 2050

På producentsiden melder Volvo Trucks sig klar i en video, hvor man starter med at annoncere, at hele industrien skal fordoble udviklingstempoet for at kunne levere den efterspurgte CO2-reduktion, som miljø- og innovationsdirektør Lars Mårtensson kalder ”et positivt og nødvendigt skridt i retning af mere bæredygtig transport”. Derudover efterspørger den svenske storaktør flere initiativer, der kan ’stimulere behovet for flere køretøjer med lavt CO2-udslip’.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan går du fra regneark til dokumenteret Scope 3-rapportering

04.11.2025SCM.dk

SCM Agendaen #24: Robusthed i forsyningskæderne via AI-drevet software

04.11.2025SCM.dk

Hvordan håndterer du risikostyring og compliance i forsyningskæden?

03.11.2025SCM.dk

De rigestes livsstil forværrer klimakrisen

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn